Sahte WhatsApp Mesajıyla 27 Ton Zeytin Çaldılar

Yahya Aslan 12

Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşayan 47 yaşındaki çiftçi, 27 ton zeytinini çok ilginç şekilde kaptırdı. Dolandırıcılar tarafından kendine gönderilen sahte EFT fotoğrafına inanan Yahya Arslan, 114 bin lira değerindeki 27 ton zeytini kendi elleriyle verdi.

Akhisar’a başlı Zeytinliova Mahallesi’nde yaşayan Arslan, ilginç bir dolandırıcılığın kurbanı oldu. Geçen yıl ürettiği 27 tonluk zeytini salamura hale getirip saklayan Yahya Arslan, kendini zeytin tüccarı olarak tanıtan iki kişiyle pazarlık yapmaya başladı.

İki kişiyi evindeki depoya götüren ve tüm zeytini 114 bin liraya satan talihsiz adam, alışverişi tamamladıktan sonra zeytinlerini kamyonlara yükledi. Ardından zeytin tüccarlarından gelecek parayı beklemeye başlayan Arslan, dolandırıcılardan EFT’nin yapıldığına dair mesaj aldı. 114 bin lirayı gönderdiklerini dile getiren dolandırıcılar, hazırladıkları sahte EFT görüntüsünü Yahya Arslan’a gönderdiler.

Hafta sonu olması sebebiyle paranın bankaya yatıp yatmadığını kontrol edemeyen Arslan, pazartesi bankaya gittiğinde paranın hesaba geçmediğini gördü. Cep telefonunda bulunan ve EFT yapıldığını gösteren görseli bankadaki görevlilere gösteren Arslan’ın aldığı cevap ise kahreden cinsten oldu. Görüntünün sahte olduğunu söyleyen bankacılar, hesapta hiç para olmadığını belirttiler.

Yahya Aslan 13

(Fotoğraf: Anadolu Ajansı)

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşi Fatma Arslan ile 28 yıllık emekle yetiştirdikleri ağaçlardan elde ettikleri ürünün bir günde ellerinden alındığını söyledi. Alışveriş için görüştüğü kişilerin samimi yaklaşımlarıyla kendilerine karşı güven tesis ettiklerini belirten Arslan, “Çok sıcak ve samimi davrandılar, eşimin elini öptüler. Biz de güvendik, böyle bir şey olabileceğini hesap edemedik.” dedi.

Arslan, dolandırıldığını anladıktan sonra alışveriş yaptığı kişilere ulaşmaya çalıştığını ve telefonlarına cevap verilmediğini dile getirerek şunları kaydetti: “Hemen jandarmaya gittim şikayetçi oldum. Kimliklerini belirlemişler, sağ olsunlar her yerde onları arıyorlar. Benim zeytinlerimi Edremit’e götürüp paketleme tesisinde sofralık zeytin olarak piyasaya süreceklerini söylemişlerdi ama jandarmadan aldığım bilgiye göre sıkıma gönderip zeytinyağı haline getirmişler ve satmışlar.”