Sakal Yarışması Sevdası Dark Web Yöneticisini Yakalattı

Gal Vallerius dark web

Fransa uyruklu Gal Vallerius ya da namı diğer Oxymonster, kara para aklama ve satılması yasak malları satmak suçlarından 20 yılla yargılanmaya başlandı. Vallerius, gözaltına alındığı ABD’ye sakal yarışmasına katılmak için gitmişti. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı Kamu İşleri Dairesi Başkanlığı, yayınladığı basın bülteninde, gözaltına alınan Gal Vallerius’un Dream Market isimli dark web pazarının kıdemli yöneticilerinden bir tanesi olduğu belirtti.

Kasım 2013’te Tor ağında yayın hayatına başlayan Dream Market, yasa dışı malzemelerin Bitcoin kullanılarak isimsiz şekilde satın alınmasını ve dağıtılmasını sağlamak adına kurulmuştu. Vallerius’un uzun bir süre önce internet sitesi üzerinden Oksikodon ve Ritalin gibi reçetesiz alınamayan ilaçları satmaya başladığını söyleyen bakanlık, sonrasında internet sitesinin kurucularının Vellerius’u işe aldıklarını aktardı.

Dream Market üzerinde arabulucu ve site yöneticisi olarak görev alan Gal Vallerius’un sitedeki günlük trafiği kontrol ettiği, alıcılar ve satıcılar arasındaki kimi irtibatı kurduğu, özellikle uyuşturucu satışını düzenlediği belirtildi.

Gal Vallerius 2

Sakal yarışmasına gelmişti

31 Ağustos tarihinde, Dünya Sakal ve Bıyık Şampiyonası’na katılmak için Atlanta Uluslararası Havalimanında iniş yapan sabıkalı ismin, ABD otoriteleri tarafından gözaltına alındığı açıklanmıştı.

ABD’ye yaptığı ilk ziyarette tutuklanan Vallerius’un üzerinde, içerisinde 500 bin dolar değerinde ve içerisinde 121.94805811 bitcoin cash ve 99.98947177 bitcoin bulunan cüzdan kodlarının yakalandığı duyurulanlar arasında yerini aldı.

Gal Vallerius 3

20 yılla yargılanacak

Atlanta’ya gelmeden sadece üç gün önce Florida’nın Southern District Bölgesi Hakimi Robert N. Scola Jr. tarafından hazırlanan iddianame gereğince tutuklanmasına hükmedilen Vallerius’un, tutuklanmasının hemen ardından mahkemeye çıkarıldığı belirtildi.

Yasadışı mal satma, yardım ve yataklık ve uyuşturucu dağıtımı gibi farklı suçlardan yargılanacak olan ismin, 20 yıla kadar varabilecek cezayla karşı karşıya kalabileceği aktarılanlar arasında yerini aldı.