Sakarya Üniversitesi'nde Kripto Para Madenciliği Yapılıyormuş!

Sakarya Üniversitesi'nde Kripto Para Madenciliği Yapıldığı Belirlendi

Sakarya Üniversitesi'nde öğrencilerin ve akademisyenlerin kullandığı bilgi sisteminde yaşanan yavaşlık ve arıza hakkındaki şikayetler, ilginç bir olayı ortaya çıkardı. Konuyla ilgili yapılan araştırmada, okul sunucularının kripto para madenciliği için kullanıldığı belirlendi.

Gazete Habertürk'ten Ramiz Kaan Oktar'ın haberine göre, Sakarya Üniversitesi'ndeki öğrenciler ve akademisyenler, bilgi sisteminde 3 aydır süren yavaşlık ve bağlantı problemlerini üniversite yönetimine bildirdi.

kripto para madenciliği

Sistemdeki sorunların tespiti ile ilgili yapılan araştırmada, herkesi şaşırtan bir gerçek ortaya çıktı. Yetkililer, üniversitenin tüm sistemlerinin bulunduğu sunucular üzerinden kripto para madenciliği yapıldığını tespit etti. Sadece ana sunucunun kullanılmadığını belirten yetkililer, okuldaki çok sayıda laboratuvarın ve ortak kullanım alanlarında bulunan bilgisayarlarında da madencilik işlemine dahil edildiğini ifade etti.

Üniversite yönetiminin, söz konusu olayla ilgili bir soruşturma başlatacağı öğrenilirken, yaşanan problemle ilgili olarak daha önce uzaktan eğitim sınavına giren birçok öğrencinin sınavının yarım kalması nedeniyle sınavın tekrarlandığı ve durumun siber saldırı olarak değerlendirildiği belirtildi.

Sakarya Üniversitesi'nin kripto para madenciliği ile ilgili macerası bununla da sınırlı değil. Yapılan araştırmalarda, üniversiteye bağlı Teknokent'te de bir şirketin uzun zamandır kripto para madenciliği yaptığı belirlendi. Olayın, Teknokent'te bulunan şirketler için hazırlanan kesintisiz güç kaynağının arıza yapmasıyla ortaya çıktığı belirtilirken, söz konusu şirket hakkında henüz soruşturma açılmadığı öğrenildi.