Sakın Çöpe Atmayın, Eski Cep Telefonlarınız 'Altın' Değerinde!

Sakın Çöpe Atmayın, Eski Cep Telefonlarınız 'Altın' Değerinde!

Bir dönemin popüler tuşlu ve ağır telefonları, bugünün ceviz kıracağı oldu. Geçmişin tozlu raflarında unutulan bu telefonların sadece sağlamlıklarıyla anlam kazandığını sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Eski telefonlarınızın içinde altın olduğunu söylesek ne dersiniz?

Eskiden kullandığımız cep telefonları tuşlu ve oldukça ağırdı. Akıllı telefon devriminden sonra bi kenara fırlattığımız eski telefonları yerlerinden çıkarma zamanı gelmiş olabilir. Zira eski cep telefonları çok değerli madenler barındırıyor ve geri dönüşüm şirketleri tarafından çeşitli ülkelerde parçalanarak tekrar hayata kazandırılıyor.

Eski nesil cep telefonlarının içinde bulunan altın, gümüş ve bakır gibi maddeler Japonya, Çin, Kore ve Almanya başta olmak üzere gelişmiş teknoloji tesislerinde ayrıştırılıyor. Raporlarda, telefonlarda kullanılan en yaygın değerli madenin altın olduğu belirtiliyor.

Toplam 7000 eski cep telefonundan ortalama 1-2kg altın ile 2-3kg gümüş ve bakır madeni elde ediliyor. 7000 tane telefonun ayrıştırılması zor gibi gözükse de, işletme tesisleri telefonları eriterek değerli madenleri kolayca ayrıştırabiliyor.

5. kattan düştüğü halde ilk günkü gibi sağlam olan hatta zaman zaman ceviz kıracağı olarak dahi kullandığınız eski cep telefonlarınızı atmadan önce bir kez daha düşünün deriz.

Elazığlı Koleksiyoner Eski Telefonlarına 170 Bin Euro İstiyor

Ünlüler Neden Akıllı Telefonları Tercih Etmiyorlar?

Geçmişten Günümüze: Son 40 Yılda Cep Telefonları

YORUMLAR