Samanyolu Galaksisi’nin Yaş Haritası Çıkarıldı

Samanyolu Galaksisi

Samanyolu Galaksisi, Dünya’mızın ve Güneş’in de içinde bulunduğu çok sayıda yıldızdan oluşan dev bir sistem ve bu galakside 100 milyar yıldızın var olduğu biliniyor. Samanyolu Galaksisi ile ilgili günümüzde pek çok araştırma yapılmasına rağmen yine de bu galaksi hakkında henüz bilmediğimiz çok şey var. Örneğin, Samanyolu Galaksisi’nin sınırları bile henüz tam olarak keşfedilememiş durumda.

Samanyolu Galaksisi hakkında yürütülen bir araştırmanın sonucu geçtiğimiz günlerde Science Daily’deki bir haberde yer aldı. Habere göre, Samanyolu Galaksisi’nin merkezinin ilk defa geniş ölçekli bir yaş haritası oluşturuldu. Yapılan çalışma sonucunda, Samanyolu’nun merkezinde yıldızlardan meydana gelen karmaşık yapının oluşmasının yaklaşık 4 milyar yıl sürdüğü belirlendi.

Çalışmayı gerçekleştiren ekibin, Samanyolu Galaksisi’nin yaş haritasını çıkarmak için yıldızların kimyası hakkındaki tayfsal bilgi, parlaklık ve renk üzerinde incelemeler yaptığı ifade edildi. Ekip üyelerinden biri olan araştırmacı Marina Rejkuba, Samanyolu'nun merkezindeki şişkinlik konusunda bu çalışmada elde ettikleri verilerin daha önce elde edilen bilgilerle örtüşmediğini ve bu karmaşık yapıyı oluşturan yıldız oluşumunun yaklaşık 4 milyar yıl sürdüğünü söyledi. Rejkuba, görüntüledikleri en genç yıldızların da en az 7 milyar yıl yaşında olduğunu belirtti.

Avrupa Güney Gözlemevi'nde görevli astronomlar tarafından yürütülen bu çalışmanın detaylarının, Liverpool'da düzenlenecek olan Avrupa Astronomi ve Uzay Bilimi Haftası’nda açıklanacağı belirtildi.

YORUMLAR