Samanyolu'nun Artık Yeni Bir Yıldız Ailesi Var

Samanyolu'nun Artık Yeni Bir Yıldız Ailesi Var

Samanyolu merkezinde bulunan yeni bir yıldız ailesi, Liverpool John Moores Üniversitesi'nden bir grup gökbilimcinin araştırması sonucunda keşfedildi. Keşfedilen bu yıldız ailesi, galaksinin doğuşunu araştıran bilim adamlarına yardımcı olacak. 

Royal Astronomical Society dergisinin aylık bilgilendirmesinde yayınlanan bir makalade, ABD'nin New Meksiko eyaletindeki Apache Point Gözlemevi'nde gerçekleştilen çalışmanın ayrıntıları paylaşıldı. Sloan Digital Sky Survey kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada, kızılötesi verileri inceleyen gökbilimciler, Samanyolu çekirdeğinde yeni bir yıldız ailesinin varlığını keşfetti. Söz konusu verileri kullanarak, daha önce galaksinin merkezinde bulunan toz bulutunun arkasında kaldığı için doğrudan gözlenemeyen bölgeyi inceleyen araştırmacılar, keşfedilen yıldız topluluğunun Samanyolu'nun oluşumunun erken evrelerinde ortaya çıkan ve bir milyon yıldızdan oluşan küresel kümelerin içindeki yıldız gruplarıyla benzerlik gösterdiğini ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan projenin baş araştırmacısı Ricardo Schiavon, "Bu araştırma, Samanyolu'nun iç bölgelerindeki yıldızların doğası nedir, küresel kümeler nasıl oluştu ve Samanyolu'nun başlangıcında hangi rolü oynadıkları gibi büyüleyici soruları ele almamıza yardımcı olan, heyecan verici bir bulgu" değerlendirmesinde bulundu. 

Sloan Digital Sky Survey Nedir?

Sloan Digital Sky Survey, gözyüzünün üçte birinin çok renkli görüntüleri ve üç milyondan fazla astronomik nesne spektrumu ile şimdiye kadar yapılmış en ayrıntılı üç boyutlu evren haritalarını yarattı. SDSS ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NASA İdrar Kullanarak Uzak Galaksileri Keşfetmeyi Planlıyor

NASA Mars’ta Dev Bir Buz Gölü Bulunduğunu Açıkladı

YORUMLAR