Samsung 2015 Yılında Kaç Telefon Sattı, Kasasına Ne Kadar Para Girdi?

Samsung 2015 Yılında Kaç Telefon Sattı, Kasasına Ne Kadar Para Girdi?

Samsung hemen Apple’ın arkasından 2015 yılı 3’üncü çeyrek raporlarını açıkladı. Samsung’un raporuna göre şirket oldukça karlı bir yıl geçiriyor.

Samsung’un ilk 9 aylık bilançosu oldukça etkileyici görünüyor. Samsung’un 2015 yılı üçüncü çeyreği raporları şirketin 45 milyar dolar ciro yaptığını ve bu cirodan net 6.46 milyar dolar kar ettiğini gösteriyor.

Ancak bu karın tamamı mobil departmanına ait değil. Samsung 2015 yılının ilk 9 ayında 22.8 milyar dolarlık akıllı telefon satmış ve bu satışlardan 2.1 milyar dolar kar etmiş. Samsung’un raporuna göre üçüncü çeyreğe yetişen Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge+, bu karlılıkta önemli bir rol oynamış.

Samsung raporlarına daha küresel bakacak olursak; Samsung dünyaya en çok telefon dağıtan üretici olarak hala zirevede. Samsung yılın üçüncü çeyreğinde pazarın yüzde 23’ünü elinde bulunduruyor. Apple’ın Pazar payı ise yüzde 13.5. (Venture Beat araştırma rakamları). Bu iki devi yüzde 7.5 Pazar payıyla Huawei takip ediyor.

Yine Samsung’un resmi yayınladığı rapora göre, şirket akıllı telefon pazarına 2015 yılında 84.5 milyon telefon dağıtmış.

iPhone, Apple'a Bir Kez Daha Satış Rekoru Kırdırttı

YORUMLAR