Samsung, 2018'in İlk Çeyreğinde Rekor Kar Elde Etti

Samsung, İlk Çeyrekte Rekor Kar Elde Etti

Yeni amiral gemileri Galaxy S9 ve S9 Plus ile fırtına gibi esen Samsung, yılın ilk çeyreğini rekor bir karla kapatabilir.

Güney Koreli teknoloji devi, 2017 yılında yaşadığı bir dizi skandala rağmen, senenin dördüncü çeyreğinde elde ettiği 61.5 milyar dolar gelirden, 14.13 milyar dolar gibi rekor bir kar sağlamıştı.

Geçen seneki başarısını Galaxy S9 ve S9 Plus ile devam ettiren şirketin, 1 Ocak - 31 Mart tarihlerini kapsayan yılın ilk çeyreğinde elde ettiği kar 14.7 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam, 2017 yılının aynı döneminde 9.3 milyar dolar seviyelerindeydi. 

Samsung'un kar marjını bu denli artırmasındaki en önemli faktör, tabii ki yeni amiral gemileri. Şirketin gelir kaleminde en üst sıralarda yer alan telefonlar, Koreli şirketin 2018'in ilk çeyreğindeki performansına önemli bir katkı sağladı.

Samsung'un ilk çeyrekte elde ettiği toplam gelirin ise 55 ile 60 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Geçtiğimiz seneki mali başarısını katlayarak devam ettiren şirket, 2017'nin genelinde 224 milyon dolar gelir ve 50 milyar dolar kar elde etmişti. 

Samsung, bu yılın başlarında Intel'i geçerek 69 milyar dolar gelirle dünyanın en büyük çip üreticisi olmayı başarmıştı.

YORUMLAR