Samsung, 4 TB Kapasiteli SSD ile Rekor Kırdı

Samsung, 4 TB Kapasiteli SSD ile Rekor Kırdı

Bilgisayar donanımlarının gelişim anlamında en zayıf halkaları olan depolama birimleri nihayet evrim geçiriyor. Bilindiği üzere klasik sabit diskler ilk çıktıklarından beri çok az değişim geçirmişlerdi. Seneler boyunca sabit disklerde değişen tek şey kapasiteydi. Yıllar geçtikçe sabit disklerin depolama boyutları arttı; fakat çalışma mantıkları hep aynı kaldı. Manyetik bir çalışma yapısına sahip olan bu sabit disklerin belli bir süre sonra arızalanması kaçınılmazdı, ayrıca bu manyetik yapı veri okuma ve yazma hızını da kısıtlıyordu. Neyse ki SSD diskler bu manyetik yapıdan kurtulmamıza imkan tanımıştı.

SSD diskler ilk çıktığında oldukça küçük kapasitedeydiler. Maliyetleri de klasik sabit disklere göre bir hayli yüksek. Bu nedenle halen her bilgisayarda SSD diskler kullanılamıyor. Fakat Samsung yeni piyasaya sunduğu SSD ile depolama kapasitesi anlamında SSD'lerin sahip olduğu dezavantajları ortadan kaldırıyor. Samsung EVO 850 SSD ailesinin yeni üyesi olan SSD tam olarak 4 TB kapasiteye sahip. Bu da onu günümüzde yaygın olarak kullanılan klasik sabit disklerden bile daha yüksek kapasiteli bir çözüm yapıyor. Ev ve iş bilgisayarlarımızda genel olarak 1 TB veya 2 TB'lık sabit diskleri kullanıyoruz. Arşivleme için ideal olan bu kapasitedeki sabit diskler fiyat/performans anlamında iyi bir dengeye sahip. Samsung'un 4 TB'lık kapasitesi ise bu anlamda can alıcı.

Samsung EVO 850 4 TB SSD Fiyatı da Rekor Kırıyor

Samsung'un 4 TB'lık SSD'sini cazip kılan şey bu SSD'nin veri okuma ve yazma hızı. 4 TB boyutundaki Samsung EVO 850 SSD'nin fiyatı el yakıyor olsa da performansı oldukça başarılı. 1500 $'lık yurt dışı satış fiyatına sahip olan SSD'de V-NAND teknolojisi kullanılmakta. Bu sayede SSD saniyede 540 MB veri okuma, 520 MB veri yazma hızına erişiyor. Bu da onu klasik sabit disklerin yanında ışık hızında bir çözüm yapmakta.

Samsung EVO 850 ailesinin daha makul fiyatlı 2 TB ve 1 TB'lık versiyonları da mevcut. SSD'lerde gigabyte başına maliyetlerinin giderek düşmesi muhtemel. Şu an için piyasada 128 GB'dan başlayan ve 4 TB'a kadar uzanan SSD seçeneklerine sahibiz. SSD'ler ilk piyasaya sürüldüklerinde fiyatları şu anki fiyatlarla kıyaslandığında çok daha yüksekti. Üretim teknolojileri geliştikçe ve SSD kapasiteleri arttıkça fiyatlar da aşağı inmekte.

Hard Disklerin Ömrü Gerçekte Ne Kadar?

Hard Disk Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

SSD mi Yoksa HDD mi? Hangisi Bizim İçin Daha Verimli?

YORUMLAR