Samsung 8K Çözünürlüklü QLED TV’sini Tanıttı

Samsung QLED 8K TV Tanıtıldı

Samsung, bu yıl 9 - 12 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES 2018 Fuarı’nda, yapay zeka özelliğine de sahip olan bir 8K TV’ye ait bazı ipuçları vermişti. Bu durum o zaman için de oldukça etkileyiciydi ancak yalnızca bir konseptten ibaretti. Şu sıralar devam etmekte olan IFA 2018 Fuarı’nda ise Samsung, 8K çözünürlüklü ilk QLED TV'si Q900R’nin tanıtımını gerçekleştirdi.

CES 2018’deki ressam sehpasını andıran tasarıma sahip konseptten farklı olarak Q900R’de, görmeye alışık olduğumuz daha geleneksel bir tasarım tercih edilmiş. Ancak yine de Q900R, gerçek 8K çözünürlüğü ve Yapay Zeka Video Ölçekleme gibi konsept TV’de yer alan pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Yapay Zeka Video Ölçekleme özelliği sayesinde televizyon, 8K olmayan içerikleri bile 8K’ya dönüştürebiliyor.

Günümüzde ancak bazı sinemaların ve film stüdyolarının sağlayabildiği bir standart olan 4.000 nit parlaklık özelliğine sahip Samsung Q900R QLED 8K TV’ler, 65, 75, 82 ve 85 inç olmak üzere dört farklı ekran seçeneğiyle satışa sunulacak. Q900R, desteklediği HDR10+ özelliğiyle de içeriği optimize ederek mükemmel renkler ve gerçek 8K çözünürlüğü sunuyor.

Bu özelliklerin yanısıra Q900R, Samsung’un şu an piyasadaki QLED TV’lerinin sunduğu diğer pek çok özelliğe de sahip. Bu özellikler; bağlı cihazların otomatik olarak tanınması, cihaza güç ve video girişi sağlayan bir optik kablo bağlantısı, TV’nin duvarın içine yerleştirilmesini sağlayan ambiyans modu, haberler, fotoğraflar ve hava durumu gibi çeşitli ekran özelliklerinden oluşuyor.

Samsung, Q900R QLED 8K TV’lerini Eylül ayının sonlarına doğru satışa çıkaracağını söyledi. TV’lerin Türkiye pazarında ne zaman satışa çıkarılacağı ise henüz belli değil.