Samsung Açıkladı: Liderlik Etmek Yerine Takip Etmekten Memnunuz

Samsung Açıkladı: Liderlik Etmek Yerine Takip Etmekten Memnunuz

Samsung ve Apple arasındaki mücadele uzun süredir devam etse de aslında iki şirket çok farklı politikalar ile kullanıcıları kazanmaya çalışıyorlar. Apple çoğunlukla yeni pazarları denemek ve oralarda liderlik elde etmek için çalışırken, Samsung da onu takip ederek satışlarını sürdürüyor.

Samsung Başkan Yardımcısı Kim Hyun-suk'un New York Times'a gerçekleştirdiği açıklamalarda şirketin fikirlerinin çoğunu pazarın kendisinden aldığı açıklandı. Hyun-suk sözlerine şu şekilde devam etti: "Biz sektörü belli bir yöne doğru çekmek istemiyoruz, sektörün bizi sürüklemesi gerekli."

Şirketin sektörü takip etme yönündeki stratejisine karşılık olarak Apple'ın eş kurucusu Steve Jobs ise geçmişte pazar araştırmalarının gereksiz olduğunu, kullanıcıların ne istediklerini bilmediklerini belirtmişti. Ancak Steve Jobs'ın bu açıklaması Samsung'un hem telefonlarda hem de akıllı telefonlarda pazar lideri olmasını engelleyemedi.

Araştırma ve geliştirme harcamalarına bakıldığında ise Samsung'un 2012 içerisinde 10.5 milyar dolar harcadığı, buna karşılık olarak Apple'ın sadece 3.4 milyar dolar harcayarak yenilikler konusunda da Samsung'un gerisine düştüğü açık olarak görülebiliyor.

Apple'dan Açıklama: Yenilikçilikte Rakipsiziz

YORUMLAR