Samsung Akıllı Telefon Pazarında Ucuz Telefonlarının Neredeyse Hepsini Sattı

Samsung Akıllı Telefon Pazarında Ucuz Telefonlarının Neredeyse Hepsini Sattı

Alt, orta ve yüksek olarak 3’e ayırabileceğimiz akıllı telefon pazarında Samsung, Çinli üreticilere karşı daha avantajlı görünüyor.

Samsung’un önemli satış politikalarından biri sadece yüksek sınıf telefonları satmak değil. Çünkü yüksek sınıf cihazlar, Samsung’un prestijini sağlamlaştırmak için kullandığı telefonlar. Gerçek rekabet düşük fiyatlı telefonlar arasında yaşanıyor. Bu sınıfa giren telefonlar ise 300 dolar ve altında kalan telefonlar olarak sınıflandırılıyorlar. Düşük sınıf telefonlar küresel olarak daha çok tüketilen cihazlar ve en büyük pazarı da Asya ve Afrika. Samsung bu pazarlarda Çinli üreticileriyle başa çıkabilmek için daha fazla efor harcıyor. 2015 yılında ise bu çabalarının meyvesini toplamış gibi görünüyor.

Samsung’un ucuz telefon pazarında en büyük rakipleri Huawei ve Xiaomi. Bu üreticiler ucuz telefon pazarında sürümden kazanan üreticilerin başında geliyorlar. Ancak Samsung bu üreticiler kadar ucuz telefon üretmese de, bu iki markanın da peşini bırakmıyor. Samsung’un Galaxy  J ve Galaxy J5 cihazları Asya’da satılan ucuz telefon pazarında yüzde 38’lik bir paya sahip ki, bu da hafife alınacak bir rakam değil. Çünkü bu telefonlar alt sınıf olarak değil orta sınıf olarak, alt sınıf telefonlarla rekabet ediyorlar. Asya'da ise bu oldukça zor bir iş. Galaxy J serisi bu pazarda orta sınıf Galaxy A serisinden daha çok tutulan cihazların başında geliyor. Ancak Huawei  ve Xiaomi aynı pazarda yüzde 61’lik bir pazar payına sahipler. 

Samsung'dan 2 Yeni Orta Sınıf Galaxy Geliyor, J5 ve J7 Bu Hafta Piyasaya Çıkıyor

Türkiye'de Hassas Bütçeler İçin En Ucuz 5 Akıllı Telefon

YORUMLAR