Samsung Ankara Üniversitesi'nde Türkiye'nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Açtı

Samsung Ankara Üniversitesi'nde Türkiye'nin İlk Yapay Zeka Laboratuvarını Açtı

Türkiye'deki ilk yapay zeka girişimi Ankara Üniversitesi'nde hayata geçti. Samsung, Ankara Üniversitesi'nde yapay zeka laboratuvarı açtı.

Samsung'un yapay zeka alanındaki girişmlerine Türkiye'de dahil oldu. Ankara Üniversitesi'nde "Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı"nı hayata geçiren dev şirket, Türkiye'deki geliştiriciler için büyük bir projeye imza atmış oldu. Bugün(16 Mayıs 2016) açılışı gerçekleştirilen laboratuvar, birçok yeni iş kapısını açarken, teknolojinin şekillenmesine de önemli katkılar sağlayacak. Tüm ekipmanların Samsung tarafından temin edilerek kurulduğu laboratuvar, öğrencilerin becerilerini olgunlaştırma ve araştırmalarıı geliştirme aşamasında büyük katkı sağlayacak.

Dünyaya İlham Ver, Geleceği Şekillendir

Yapay zeka laboratuvarının açılış töreninde konuşma yapan Samsung Türkiye Başkanı DaeHtun Kim, "Samsung olarak, “dünyaya ilham ver, geleceği şekillendir” vizyonumuz ışığında, insanların hayat kalitesini artıracak yenilikçi teknolojiler tasarlıyoruz. Yapay Zeka teknolojilerinin, kısa zaman içinde yaşamımızı ve çalışma hayatımızı dönüştürdüğüne tanık olacağız. Ankara Üniversitesi ile bundan 3 yıl evvel Samsung Android Laboratuvarı’nı kurmuştuk. Şimdi de bu verimli işbirliğini, “Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı” ile devam ettirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz." sdiye konuştu.

Samsung'un eğitime ve topluma kattığı değerlerin önemini vurgulayan Kore Türkiye Büyükelçisi Yunsoo Cho ise, "Daha yapacak çok iş var" sözleriyle gelecek projeler hakkında da ipucu verdi.

Samsung'a Övgü Dolu Sözler

Daha önce de Android Laboratuvarı'nı kuran ve hemen ardından Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı'nı hayata geçiren Samsung'a, rektör ve müsteşar tarafından övgü dolu sözlerle teşekkür edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin“Hem eğitim yükümüzü alması hem de gençlerimize istihdam oluşturmak açısından firmaların bize katkılarından mutlu oluyoruz. Bir Ankara Üniversitesi mezunu olarak Samsung'a bir kez daha teşekkür ediyorum." diyerek memnuniyetini dile getirirken, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Teknolojik gelişim için ülke politikaları, kurum politikaları oluşturmak gerekiyor. Teknoloji insanlık için olmalı, insanlığın huzuru, refahı ve sağlığı için olmalı. Hedeflerimiz büyük olmalı. Daha çok çalışmak, üretmek, kararlı olmak önemli. Samsung ile ilişkilerimiz bugünkü Yapay Zeka laboratuvarı ile perçinlendi; daha önce de Android Laboratuvarı açılmıştı. Samsung'a teşekkur ediyoruz” sözleriyle Samsung'a teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

İlk Robot Avukat Ross Duruşmalara Girmeye Hazırlanıyor

IŞİD'in Çocukları Savaşa Hazırlayan Bir Eğitim Uygulaması Ortaya Çıkarıldı


YORUMLAR