Samsung Apple'ı Bildirim Merkezi Nedeniyle Dava Etti

Samsung Apple'ı Bildirim Merkezi Nedeniyle Dava Etti

Apple uzun zamandır akıllı telefon piyasasındaki rakiplerini oldukça agresif bir şekilde mahkemelere başvurarak engellemeye çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda Samsung’un Apple tarafından açılan davada 1 milyar dolar ödemeye mahkum edilmesi bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi haline gelmişti.

Ancak bu sefer iş tersine döndü ve Samsung Apple Kore’yi iOS 5’te yer alan “Bildirim Merkezi” nedeniyle dava etmiş durumda. Bildiğiniz gibi Apple’ın akıllı telefonlarında yer alan “Bildirim Merkezi” Android’de en başından beri yer alan “Bildirim Çubuğu”nun aynısı durumunda. Üstten çekilerek açılan ve en son gelen bilgileri size aktaran bu çubuk anlaşılan o ki Samsung’un dikkatini çekmiş.

Samsung’un hangi konularda dava açtığı henüz bilinmiyor ancak orijinal bildirim çubuğunun Samsung değil de Google tarafından yapıldığını hatırlarsak dava konusunun Samsung’a ait bir bildirim çubuğu geliştirmesi olduğunu tahmin edebiliyoruz. Android’de Touchwiz arayüzünü kullanan Samsung sade Android özelliklerinin yanında pek çok ekstra özelliği de bu arayüz sayesinde kullanıcılara sunabiliyor ve Android’in orijinal (vanilla) halinde bulunmayan bu özellikler bildirim çubuğunda da değişiklikler sağlıyor.

Apple iPhone patentine sonunda kavuştu

YORUMLAR