Samsung Cihazlarda Bulunan Klavye Güvenlik Açığından SwiftKey Kullanıcıları Etkilenmiyor

Samsung Cihazlarda Bulunan Klavye Güvenlik Açığından SwiftKey Kullanıcıları Etkilenmiyor

Dün sabah yazarak sizlerle paylaştığımız "Dikkat: 600 Milyon Samsung Cihaz Güvenlik Riski Taşıyor" haberinden sonra akıllara gelen bir soru daha SwiftKey tarafından cevaplanarak biraz da olsa yüreklere su serpildi.

Dünden bu yana internette yankılanan Samsung güvenlik açığı bildiğiniz üzere 2013 yılından sonra piyasaya çıkmış olan tüm Samsung cihazlarda bulunuyor. Samsung mobil cihazlardaki klavye uygulamasında bulunan güvenlik açığı nedeniyle hackerlar için kolay hedef haline gelen Samsung cihazlar, bu açık yüzünden çok daha kolay erişilerek aramalar, mesajlar, uygulamalar ve daha bir çok işlem yapılabiliyor.

Bu haberin ardından akıllara gelen bir diğer soru ise ücretsiz klavye uygulaması SwiftKey kullanıcılarının da bu güvenlik açığına sahip olup olmadığı oldu. SwiftKey teknoloji kullanılarak geliştirilen Samsung Swift klavye uygulamasında bulunan güvenlik açığı, SwiftKey uygulamasında bulunmuyor. Bu durumu kendi bloğunda paylaştığı bir haber ile resmi olarak açıklayan SwiftKey, yaşanan güvenlik sorunundan SwiftKey uygulamasının etkilenmediğini duyurdu.

600 milyondan fazla Samsung mobil cihazı kapsayan güvenlik açığı Samsung'un kırmızı alarm vermesine sebep olurken, şu an için bu açığı kapayacak herhangi bir yama yok. Kısa sürede çözüme kavuşacağına inandığım bu durumdan Samsung mobil cihaz kullanıcılarıda bir süre daha tehdit altında olacak.

SwiftKey, kendi uygulamalarının güvenlik açığını barındırmadığı haberi dışında Samsung ile birlikte çalışarak problemi en kısa sürede çözüm sağlayabilmek için ellerinden geleni yaptığını da vurguladı.

Eğer SwiftKey kullanıcıları da bu güvenlik açığına sahip olsaydı 600 milyonu geçen rakam daha da yükseklere çıkacaktı fakat şimdilik SwiftKey kullanıcılarının telaşlanmasını gerektirecek herhangi bir durum yok. Samsung'un yaşadığı(yaşattığı) bu güvenlik sorunu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Asus ZenFone 2 Türkiye'de Satışa Çıktı!

YORUMLAR