Samsung da Çin'de Yasaklılar Listesine Dahil Oldu

Samsung da Çin'de Yasaklılar Listesine Dahil Oldu

Aylar önce Çin Halk Cumhuriyeti tüm bölgelere Apple marka ürünlerin kullanımını yasaklamış, Apple donanımlarının Çin'deki gizli bilgilere erişim için kullanıldığından korkmuştu. Söz konusu durum şimdi de Samsung marka cihazlar için getirildi.

Apple ile aynı nedenlerden ötürü yasaklanan Samsung cihazlar için Çin, cihazlarla güvenilirlik sorunları yaşandığını öne sürüyor. Daha önceden Apple bu konuyu savunmak için her şeyi denemiş, devlete özel resmi yazılar yayınlamıştı. Samsung'un bu konuda bir açıklama getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Bu durumda Çin'de yer alan halihazırda en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei, artık Çin sınırları içerisinde yer alan yeni resmi mobil cihaz sağlayıcısı konumuna geldi. Daha önceden il sınırları içerisinde Windows 8'in de yasaklandığını da unutmayalım. Halk, hala cihazlarında Windows 8 işletim sistemi kullanamıyor ve yükleyemiyor.

Hükümetin Samsung'u da listeye almasıyla atılan adımın en mantıklı açıklaması yine mobil teknoloji basınlarından geldi. Windows, Apple ve Samsung'un gitmesiyle sınırlar içerisinde kalan tek sağlayıcılar artık lokal üreticiler. Kendi üreticilerini desteklemenin yanında güvenlik konusunda oldukça sıkı davranan hükümet, lokal Çin üretim firması Xiaomi'ye de cihazlarının siber güvenlik tehlikesi arz ettiğinden dolayı soruşturma açmıştı.

Instagram Çin'de Engellendi

YORUMLAR