Samsung Exynos 5 İşlemcisini Tanıttı - CES 2013

Samsung'un yeni mobil işlemcisi Exynos 5 big.LITTLE teknolojisi sayesinde hem performans hem de uzun batarya ömrü vadediyor.

Samsung Exynos 5 İşlemcisini Tanıttı - CES 2013

Las Vegas’ta 3 gündür devam eden CES 2013 fuarında onlarca şirket en son yeniliklerini tanıtırken Samsung her ne kadar çok beklenen Galaxy S4 hakkında hiç bir bilgi vermemiş olsa da bu şirketin hiç bir yeniliğinden bahsetmediği anlamına gelmiyor.

Şirketin Exynos mobil işlemcileri uzun süredir Android akıllı telefonlarında kullanılıyor ve her versiyonu ile daha da yüksek performans yakalayan bu işlemcilerin yeni serisi Exynos 5 de yakında telefonlardaki yerini alacak.

ARM’nin Cortex A15 işlemcilerindeki big.LITTLE teknolojisini ilk kez kendisine adapte eden şirket olan Samsung, böylece 4 adet güçlü A15 çekirdeği ve 4 adet zayıf A7 çekirdeğine sahip yani toplamda 8 çekirdekli işlemcisi Exynos 5’ten çok umutlu. Daha önceki 4 çekirdekli Exynos işlemciye göre yüzde 70 daha fazla performans sunacak olan yeni işlemci bunu gerçekleştirirken batarya süresinden de ödün vermeyecek.

Exynos 5 şu anda Google Nexus 10’un içerisinde bulunan A15 GPU mimarisine sahip Exynos 5 Dual işlemcisi üzerine inşa edilmiş durumda. Bu büyük ve küçük çekirdeklerden oluşan yapının bütün görevler için güçlü çekirdeklerin kullanımını engellemesi nedeniyle performansı sağlarken şarj süresini de iyileştirdiği NVIDIA’nın çalışmalarında da kendini göstermişti.

2013'te 6 adet BlackBerry 10 telefon çıkacak

YORUMLAR