Samsung Galaxy Note 2 ve Galaxy S3'te Büyük Tehlike

Samsung Galaxy Note 2, Galaxy S3 ve S2'de bulunan güvenlik açığının kullanıcının cihazı üzerinde pek çok dışarıdan işlem yapılmasına imkan tanıyan bir tehdide yol açtığı ortaya çıktı.

Samsung Galaxy Note 2 ve Galaxy S3'te Büyük Tehlike

XDA Developers adlı popüler Android geliştirici topluluğunda yer alan geliştiricilerin verdiği raporlara göre Samsung Galaxy S3, Note2, S2 ve Meizu MX adlı akıllı telefonlarda çok büyük bir güvenlik açığının yer aldığı belirtildi. Açık Exynos 4210 ve 4412 işlemcili akıllı telefonlarda kendini gösteriyor ve cihazın kolay root edilebilmesini sağlarken bir yandan da saldırılara açık hale getiriyor.

Güvenlik açığı Google Play’den indirilen uygulamaları kernel kodu düzenlemelerine, Malware uygulamaların RAM kullanımına olanak sağlıyor ve şimdilik herhangi bir koruma mevcut değil. Bazı geliştiriciler hızlıca bir düzeltme yayınlasalar da resmi olmayan bu yamaların pek çok cihazın kamerasında sorun yarattığı da görüldü. Konu temel olarak Samsung’un en son cihazlarını etkiliyor ve Samsung konu hakkında bilgilendirilmiş olsa da henüz bir adım atılmış değil.

Tehditten korunabilmek için eğer rootlu bir Galaxy Note 2, Galaxy S2 ve S3 kullanıyorsanız Google Play’den indirdiğiniz uygulamalara dikkat etmeniz gerekiyor. Uygulama indirirken uygulamanın yorumlarını ve puanlamalarını okumanız size yardımcı olacaktır. Rootlu olmayan cihaz sahibi olanların da potansiyel bir soruna karşı uygulamaları dikkatli indirmeleri faydalarına olacaktır.

Samsung Galaxy S4'te Kırılmaz Ekran İddiaları Asılsız Çıktı

YORUMLAR