Samsung Galaxy Note 7 İçin İris Tarama Özelliği Kesinleşti

Samsung Galaxy Note 7 İçin İris Tarama Özelliği Kesinleşti

Samsung Galaxy Note 7 için irisi tarama Biyometrik güvenlik özelliğinin getirileceği Güney Koreli bir şirket tarafından onaylandı. Şirket Samsung ile anlaşarak iris tarama sistemi üretmeye başladıklarını açıkladı.

İris, göz bebeğimizin etrafında yer alan renkli halkaya verilen isim. Genellikle retina ile karıştırılan iris gözün ön kısmında kalıyor, retina ise göz küresinin arkasında ve optik sinirlere en yakın yerde bulunuyor.

Güney Kore firmasının açıkladığına göre Samsung Galaxy Note 7 (ya da 6) için geliştirilen iris tarama sistemi 266 iz tarayabilecek kadar hassas bir yapıya sahip olacak. Günümüzde akılı telefonlarda kullanılan parmak izi tarayıcıları 40 ile 50 arası iz tarayabiliyorlar.

İris tarama sistemi nedir, nasıl çalışır?

İris tanıma sistem kamerası insan gözü irisinin siyah-beyaz bir resmini çekiyor. Bu resim en son dünya standartlarına uygun ve günlük hayatta kullanılan video teknolojileri ile aynı teknoloji kullanılarak çekiliyor. Kullanıcının izni olmadan çalışmayan bu sistem, kullanıcının kendi isteği ile kameraya bakmasını gerektiriyor. İriste bulunan dokular tıpkı parmak izi gibi insandan insana farklılık gösteriyorlar. Fotoğrafı çekilen iris izleri güvenlik katmanında bir imza gibi saklanıyor ve her telefon açılırken gözümüzü kontrol eden sensör ile karşılaştırma yapmak suretiyle telefonun açılmasını sağlayabiliyor. 

Yeni Bir Samsung Galaxy Note 7 Görüntüsü Farklı Şeyler Vaat Ediyor

Samsung Galaxy Note 6 İçin Acele Etmeyin, Galaxy Note 7 Geliyor

YORUMLAR