Samsung Galaxy P30, Ekranda Parmak İzi Okuyuculu İlk Model Olabilir

Samsung’un ekrana gömülü parmak izi okuyucu taşıyan ilk akıllı telefonu Galaxy S10 olmayabilir. Güney Koreli teknoloji devinin Çin pazarına özel olacağı tahmin edilen Galaxy P30 ve Galaxy P30+ (SM-G6200), ekranda parmak izi okuyucu taşıyan ilk Samsung telefonlar olabilir.

Android telefon üreticileri, ekran kasa oranını artırmak amacıyla parmak izi okuyucuyu genellikle arka kameraların altına konuşlandırıyor. Önde parmak izi okuyucu taşıyan Android telefonların sayısı oldukça az. Akıllı telefon pazarında önemli bir yere sahip olan Samsung, henüz ekranda parmak izi okuyucu taşıyan bir modelle karşımıza çıkmadı. Önümüzdeki MWC 2019 etkinliğinde tanıtılması beklenen Galaxy S10’nun bu teknolojiyi destekleyen ilk üst seviye Samsung telefon olabileceği konuşulurken, yeni gelen bir bilgi tartışmalara yol açtı. @MMDDJ adlı bir kullanıcı tarafından ortaya atılan iddia, Samsung’un ekrana gömülü parmak izi sensörünü taşıyan ilk telefonunun S10 değil; Çin, Hindistan pazarında satışa sunulacak bir model olacak Galaxy P30 olacağını söylüyor. Üstelik bu cihazlar LCD panele sahip olmasına karşın bu teknolojiyi destekleyecek. Son kullanıcı olarak ekrana yerleşik parmak izi okuma teknolojisinin sadece OLED panelde kullanılabilir olacağını biliyoruz ancak JDI’ın bu teknolojiyi LCD ekranlarda da çalışabilecek şekilde tasarlayacağı söylentileri de ortaya atıldı.

Qualcomm’un - parmak izini okumak için frekans dalgalarını kullanacak olan - ultrasonic ekran içi tarama teknolojisini kullanacak ilk Samsung telefonun önümüzdeki ay tanıtılacağı tahmin edilen Galaxy P30 mu yoksa tamamen farklı bir tasarımla bizleri karşılaşacağı söylenen Galaxy S10 mu olacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Samsung telefonlarda en çok eleştirilen şeylerden; parmak izi okuyucunun yanlış konumlandırılması bu iki modelden biriyle son bulacak.