Samsung Galaxy S20, USB Hızlı Şarj Sertifikası Alan İlk Telefon Oldu

Samsung Galaxy S20 serisi, USB hızlı şarj sertifikasını alan ilk akıllı telefon oldu.

Samsung Galaxy S20, Galaxy S20 Plus ve Galaxy S20 Ultra, USB hızlı şarj sertifikası alan ilk akıllı telefonlar oldu. Bu sertifika, üç telefonun da hem USB Power Delivery 3.0 hem de PPS (Programlanabilir Güç Kaynağı) özelliklerini desteklediği anlamına geliyor. Peki, bu iki teknoloji neler sunuyor?

Türkiye fiyatı 7.799 TL’den başlayan Samsung Galaxy S20 serisi, USB-IF’den (USB Uygulayıcı Forumu) USB hızlı şarj sertifikası alan ilk akıllı telefonlar. USB hızlı şarj sertifikası, telefonların benzer sertifikalı bir şarj cihazı ile hızlı şarj edilirken (güç ve sıcaklık açısından) güvenlik sorunu yaratmayacağı anlamına geliyor. USB PD 3.0 özelliğinin bir parçası olan PPS (Programmable Power Supply), daha verimli güç ve termal yönetimi mümkün kılan dinamik voltaj seviyelerini desteklemek için şarj cihazı ve cihazın birbiriyle iletişim kurmasını sağlıyor.

Samsung, Galaxy Note 10+ ile USB PD 3.0 ve PPS protokollerini desteklemeye başladı. Telefon, Galaxy S20 Ultra gibi hem 25W hem de 45W hızlı şarj modlarını destekliyor. Galaxy Note 10 ve Galaxy Note 10+’ın yakında USB hızlı şarj sertifikasını alması bekleniyor.

Şu anda Galaxy Note 10+ ve Galaxy S20 Ultra’da 45W şarjı sadece Samsung’un kendi şarj cihazları destekliyor. 45W’a kadar çıkabilen ve hem USB PD 3.0 hem de PPS protokollerini destekleyebilen bir şarj aleti bulmak zor.

 

YORUMLAR