Samsung Galaxy S4 Performans Testleri Hileli Çıktı

Samsung Galaxy S4 Performans Testleri Hileli Çıktı

Hem mobil cihazlarda hem de bilgisayar dünyasında performans testi ya da orijinal adıyla benchmarkların ne kadar güvenilir sonuçlar verdiklerine dair tartışmalar uzun yıllardır devam ediyor. Pek çok teknoloji gurusu, performans testlerinin sentetik olmaları dolayısıyla gerçek hayat performansına dair bir bilgi vermediklerini, bu nedenle kullanıcılar tarafından çok kaale alınmaması gerektiğini belirtmekte. Zira günlük kullanımda sadece donanım performansı değil, yazılım-donanım uyumu, ek özellikler, kullanım kolaylığı gibi onlarca farklı kriter de devreye giriyor.

Samsung Galaxy S4 modeli ise hali hazırda sentetik olan performans testi sonuçlarını değiştirecek bir kod barındırmakla suçlanıyor. Zira Anandtech yazılımcıları Galaxy S4'ü kurcalarken, cihazın kodlarında işlemci ve grafik çipini overclock yapacak yani hız aşırtma işlemi uygulayacak parçalar buldular. Bu kodların sürekli aktif olmadıkları, ancak belli başlı performans testleri sırasında aktifleşerek sonuçların yüksek çıkmasına neden oldukları belirtiliyor.

BenchmarkBooster adı verilen bu ufak yazılımın GLBench 2.5.1, AnTuTu, Quadrant ve Linpack performans testlerinde otomatik olarak aktifleştiği belirtiliyor ve bu testler çalışırken cihazın kendi doğal performansının çok üzerine çıktığı aktarılıyor. Şimdilik Samsung'dan konuya dair bir açıklama yok ancak böyle bir durumun gerçek olması halinde diğer üreticilerin de benzer çözümler uygulayıp uygulamadıklarına dair şüpheler şimdiden doğdu. Android performans testlerinden bir kaç tanesini siz de aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilir ve durumu test edebilirsiniz.

Reuters Twitter hesabı hacklendi

YORUMLAR