Samsung, Galaxy S8'de Kullanabileceği Yeni 4 GHZ Exynos İşlemcileri Test Ediyor

Samsung, Galaxy S8'de Kullanabileceği Yeni 4 GHZ Exynos İşlemcileri Test Ediyor

En son Galaxy Note 7 amiral gemisi ile karşımıza çıkan Samsung'un yürütmekte olduğu iddia edilen araştırma geliştirme faaliyetleri ile ilgili bilgiler internete sızdı. Samsung bir süredir piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarda Qualcomm işlemcilerin yanında kendi üretmiş olduğu Exynos işlemcileri de kullanıyordu. Bu nedenle Samsung'un ürettiği aynı telefonun Qualcomm Snapdragon ve Exynos işlemci kullanan farklı versiyonlarını görmekteydik.

Samsung Galaxy S7 serisinde olduğu gibi Galaxy Note 7'de de son Exynos işlemcisi Exynos 8890'ı kullanmıştı. 8 çekirdekli bir işlemci olan Exynos 8890 en yüksek 2.4 GHZ hıza ulaşabiliyordu. Şimdi ise Samsung'un bu hız limitlerini aşmayı planladığı yeni Exynos 8895 üzerinde çalıştığı raporlanıyor.

Samsung'un büyük ihtimalle bir sonraki Galaxy ailesi Galaxy S8'de kullanacağı Exynos 8895 işlemcinin 10 nm üretim teknolojisiyle üretildiği belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere Exynos 8890, 14 nm üretim teknolojisiyle üretilmişti. Üretim teknolojisinin ilerlemesi demek (nm değeri küçüldükçe üretim teknolojisi de gelişmektedir) aynı alana daha çok transistör sığdırabilmeniz, ve güç tüketimi açısından daha verimli donanımlar geliştirmeniz anlamına geliyor. Bu sayede performans artarken güç tüketimi sabit kalıyor.

Exynos 8895 üzerinde yapılan fabrika testlerinde bu işlemcinin 4 GHZ hıza eriştiği raporlanıyor. Fakat bu rakam Exynos 8895 kullanılan telefonlar piyasaya sürüldüğünde karşılaşacağımız rakamlar olmayabilir; çünkü telefonların çok ısınmaması için işlemcinin frekansı aşağı çekilebilir. Yine de Exynos 8895, 3 GHZ üzerinde bir frekans elde etse bile bu günümüz telefonları açısından büyük bir gelişme olacaktır.

Samsung Galaxy S8 Hoş Bir Sürprizle mi Geliyor?

YORUMLAR