Samsung Galaxy S8'in İris Tarayıcısı Fotoğrafla Kandırıldı

Samsung Galaxy S8'in İris Tarayıcısı Fotoğrafla Kandırıldı

Yaklaşık bir ay önce piyasaya sürülen Samsung Galaxy S8'de bulunan iris tarayıcı şimdiden hackendi. Alman hackerlar, yayınladıkları bir video ile tarayıcının, fotoğraflarla nasıl kandırılabileceğini anlattılar.

Samsung'un Note 7 faciasından sonra piyasaya sürdüğü Galaxy S8, üstün özellikleriyle dikkatleri çekmişti. Bunlardan bir tanesi olan iris tarayıcısı ile artık insanların sadece gözleri aracılığıyla, o bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz gibi telefonlarının ekran kilidini açabilecekleri açıklanmıştı. Oldukça güvenli olduğu söylenen bu teknolojinin, basit malzemelerle kolayca kandırılabileceği ortaya çıktı. Alman hackerlar, hemen aşağıdaki listeyi vererek, bu tarayıcının nasıl yanıltılabileceğini ya da çalıntı telefonun sahibinin gözleri ile nasıl kullanılabileceğini de açıkladılar. 

1- Normal bir kamera

2- Bir lazer yazıcı (Samsung olursa işin içine biraz da ironi girmiş olabilir...)

3- Kontakt Lens

4- Bir Samsung Galaxy S8 sahibi

Eğer göz taraması kilidiyle korunan bir Galaxy S8 çalınmak istenirse, hırsız önceden sadece yukarıdaki listeye sahip olarak, bu kilidi geçebiliyor. Bunu da öncelikle telefonun asıl sahibinin fotoğrafını çekmekle başarıyor. Gözlerin net görülebildiği bir fotoğraf çeken hırsız, bunu lazer tarayıcıdan çıkardıktan sonra fotoğrafta gözlerin denk geldiği yere kontakt lensleri yerleştiriyor. Ardından kağıdı telefona gösterdiğinizde, telefon bunu gerçek gözlermiş gibi algılıyor ve kilidi açıyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir operasyonla kilit atlatılırken, bunun nasıl yapıldığını ise media.ccc adresindeki videodan izleyebilirsiniz. 

Samsung Galaxy S8'in Hızlı Şarjı Ekran Açıkken Çalışmıyor

Samsung Galaxy S8'in Yayınlanan En Yeni Tanıtım Reklamları

Samsung Galaxy S8 Serisi Cihazları Türkiye Satış Fiyatında İndirime Gitti

YORUMLAR