Samsung, HTC Vive ve Oculus Rift Benzeri Yeni Bir Sanal Gerçeklik Sistemi Geliştiriyor

Samsung, HTC Vive ve Oculus Rift Benzeri Yeni Bir Sanal Gerçeklik Sistemi Geliştiriyor

Sanal gerçeklik teknolojisi son zamanlarda bir hayli yüksek bir ilgi görmeye başladı. Bu artan ilginin sebebi ise Oculus Rift ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik sistemlerinin kısa bir süre önce piyasaya sürülmüş olmaları. Bu sanal gerçeklik sistemleri kullanıcılara ulaştıktan sonra ard arda birbirinden güzel sanal gerçeklik tabanlı oyunlarla da karşılaştık.

Mobil dünyada da Samsung, Galaxy VR ile akıllı telefonlarımız üzerinde bize sanal gerçeklik deneyimi sunuyordu. Fakat bu sanal gerçeklik sistemi belli dezavantajlara sahipti. İlk olarak Gear VR kullanabilmek için Samsung'un üst segment bir akıllı telefonuna sahip olmanız gerekiyor. Bu sistemle oyun oynamak da beraberinde belli zorlukları getiriyor. Gear VR, HTC Vive gibi özel bir kontrol mekanizmasına sahip değil ve oyun oynarken telefonunuzun dokunmatik ekranını kullanamıyorsunuz. Bu nedenle Android cihazınızla uyumlu harici bir kontrol cihazı kullanmanız gerekiyor.

Samsung, HTC Vive ve Oculus Rift'in bir mobil cihaza bağlı olmamasına karşılık olarak Gear VR haricinde yeni bir sanal gerçeklik sistemi tasarlamaya karar verdi. Firma yetkilileri tarafından onaylanan bu projede kablosuz olarak çalışan ve mobil cihazlara ihtiyaç duymayan çalışabilen bir sanal gerçeklik sistemi geliştirilecek. Bu yeni sanal gerçeklik sisteminin el hareketlerinizi algılayabilecek yapıda olacağından da bahsediliyor.

Samsung yeni sanal gerçeklik sisteminin çıkış tarihi ile ilgili olarak herhangi bir bilgi vermiyor; fakat yeni sanal gerçeklik teknolojisinin hazırlanmasının yıllar alabileceğini not düşüyor.

Minecraft'ı Sanal Gerçeklik ile Oynamaya Ne Dersiniz?

YORUMLAR