Samsung İki Yeni Windows ATIV Tabletini Tanıttı

Samsung İki Yeni Windows ATIV Tabletini Tanıttı

Dün Londra'da gerçekleştirilen Samsung lansmanı oldukça renkli anlara sahne oldu ve Samsung'dan bir süredir yeni ürünlere dair beklentiler içerisine girenleri kısmen tatmin edecek yeni cihazlar ortaya çıktı. Hem Galaxy serisi Android cihazlara hem de Ativ serisi Windows işletim sistemli mobil cihazlara dair varolan yenilikler elbette göz doldurdu.

Ativ serisine değinmek gerekirse, Samsung'un iki yeni tablet ile karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Ativ Tab 3 ve Ativ Q olarak adlandırılan bu yeni tabletlerden özellikle Ativ Q hem Windows hem de Android işletim sistemini çalıştırabilmesi bakımından oldukça ilgi çekici diyebilirim.

Ativ Q'nun teknik özelliklerine baktığımızda 13.3 boyutunda 3200x1800 QHD+ çözünürlükte bir ekran ile karşılaşıyoruz. Cihazın özellikle Intel Core i5 işlemci barındırdığını dikkate alırsak iyi bir performans yakalayacağından bahsetmek mümkün. Sahip olduğu Intel HD 4400 grafik birimi ise bir tablet için tatmin edici denilebilir. 4 GB'lık bir LPDDR3 bellek bulunduracak olan Ativ Q tablet, 128 GB kapasiteli SSD sürücüsü ile depolama konusunda pek sıkıntı çıkarmayacak gibi görünüyor.

720p HD kamerası, USB 3.0 ve 2.0 girişleri, micro HDMI girişi ve SD kart girişi ile hem Windows kullanıcılarının hem de Android kullanıcılarını donanımı itibariyle tatmin edeceğini düşünüyorum. Windows tabletlerde bir klasik haline gelen klavye ve ayaklık setinin de cihazın donanımları arasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Windows 8 işletim sistemi ile birlikte gelecek olan cihazın içinde yüklü olan diğer işletim sistemi ise Android 4.2 Jelly Bean. Samsung bu konuda her iki işletim sistemi arasında dosya transferine izin vererek kullanıcılara büyük bir rahatlık sağlayacak diyebilirim.

Ativ Tab 3 gecenin biraz daha az gösterişli tabletiydi diyebilirim. 10.1 inçlik ekranı, Intel Z2760 Atom işlemcisi, 2 GB LPDDR2 belleği, 64 GB depolama alanı, bir adet Micro USB 2.0 girişi ve micro HDMI ve SD desteği ile Ativ Q'nun çok gerisinde kalsa da daha ekonomik bir model olarak karşımıza çıktı. Aynı zamanda 8.2 mm'lik kalınlığı ise oldukça tatmin edici.

Ativ Q'nun 2013'ün üçüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceği, Ativ Tab 3'ün ise Ağustos ayında marketlerdeki yerini alacağı açıklandı. Cihazlara dair yeni gelişmeleri de zaman içerisinde sizlere aktaracağız.

Instagram'ın yeni video özelliğini denediniz mi?

YORUMLAR