Samsung, iPhone 5 İçin Pusuda

Samsung, iPhone 5 İçin Pusuda

iPhone 5 ya da olası sürpriz adıyla yeni iPhone’un tanıtılmasına kısa bir süre kaldı. Dolayısıyla iPhone 5’in özelliklerine dair merak unsuru giderek yoğunlaşırken, özelliklerin nasıl olacağını en çok merak eden kuruluşların başında Samsung geliyor. Zira Samsung, adeta pusuda bekleyerek, olası bir patent ihlali durumunda Apple’a hemen dava açmaya hazırlanıyor.

LTE kısaltmasıyla daha sık kullanılan “Long Term Evolution” isimli teknolojinin karşılığı “Uzun Süreli Gelişim” olmakla birlikte, 4G teknolojisine dair izler taşıyan ancak 3G üzerinden de kullanılan bir iletişim teknolojisinin adıdır. Türkiye’de de bazı operatörler tarafından denemeleri yapılan bu iletişim teknolojisi ile 4G sertifikası ve altyapısına sahip olmadan var olan iletişim hızını arttırmak mümkün. Dolayısıyla yeni çıkan akıllı telefonlarda bu özelliğin bulunması bir hayli önemseniyor.

iPhone 5 üzerinde yer alan iletişim özelliklerinden bir tanesinin LTE olması beklenirken, LTE ile ilgili onlarca patente sahip olan Samsung’un böyle bir durumda derhal Apple’a karşı dava açacağı iddia ediliyor. Güney Kore merkezli bir yayın organının Samsung bünyesinde gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Samsung yetkililerinden bazılarının böyle bir olasılığın gerçekleşmesi durumunda Apple’a karşı zaman kaybetmeden yeni bir savaş başlatılacağı ifade ediliyor. Eğer her iki senaryo da gerçek olur, iPhone 5 LTE teknolojisi ile gelir ve Samsung bunu dava ederse Apple ve Samsung davalarında ikinci bölüme geçilmiş olacak. iPhone 5’in satışının yasaklanmasını talep etmesi beklenen Samsung’un ilk muharebeyi kaybettiğini ve Apple’a karşı 1 milyar USD dolaylarında bir tazminat ödemeye mahkûm edildiği "Samsung'a Büyük Ceza" isimli haberimizde sizlere aktarmıştık.

Tüm bunlardan önce, yarın 20:00 sizlerin karşısına Hangout destekli canlı blog yayınımızla çıkacak sıcağı sıcağına paylaşacağımız iPhone 5 tanıtımı sonucunda ortaya nasıl bir ürün çıktığını görmek gerekiyor. Yayınımızla ilgili detaylı bilgiye “iPhone 5 Apple Lansmanı Tamindir Canlı Yayınında – Hangout” isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR