Samsung, Kilit Ekranındaki Güvenlik Açığını Onarmaya Çalışıyor

Samsung, Kilit Ekranındaki Güvenlik Açığını Onarmaya Çalışıyor

İki hafta kadar önce YouTube’a Terence Eden tarafından Galaxy Note 2’de bir güvenlik açığı bulduğuna yönelik bir video yüklenmişti. Kilit ekranı üzerinden ulaşılan bu açığa yönelik haberi “Samsung Galaxy Note 2’de Güvenlik Açığı Bulundu” başlığıyla size ulaştırmıştık. 

Güvenlik açığına, cihazın kilitli olması durumunda Acil Durum Aramaları’na tıklanarak ve biraz da parmakların çabukluğu ile erişilebiliyordu. Cihazdaki bu açık aracılığıyla uygulamalara ve hatta ayarlara ulaşmak da mümkün olabiliyordu. Bu teknik, Eden’ın açıkladığına göre sadece Samsung’a ait Android telefonlarda işlemekte. Eden, Şubat ayında Samsung ile bu konuda iletişime geçtiğini söyledi. Şirket şu sıralarda kusuru onarmaya çalışıyor.

Bu hatanın keşfinden sonra Galaxy S 3’te de aynı açığın bulunduğu iddia edilmişti. Eden bugünkü blog yazısında şunları yazdı: “Samsung Android cihazlarda yeni bir güvenlik açığıyla karşılaştım. Kilit ekranını tamamıyla devre dışı bırakmak ve herhangi bir uygulamaya ulaşmak mümkün; telefonunuz PIN, parola ya da yüz tanıma sistemiyle kilitli olsa bile. Ayrıca bu kusura erişim, öncekiler gibi ultra-hassas zamanlama gerektirmiyor.”

Eden’in bu keşfi, iOS 6.1 hackerlarının arama yapabilmelerini sağlayan açığa benzemekte. Samsung’un bu hatalar konusundaki çözümlerini yakın zamanda görebileceğiz.

Google+ Hangouts'a Capture ile Fotoğraf Çekme Özelliği Geldi

YORUMLAR