Samsung Mobil Cihazlarda Yeni Bir Devri Başlatıyor

Dünyada teknoloji denilince akla gelen ilk 2-3 isimden biri olan Samsung, mobil sektörün gidişatını değiştirecek yeni bir buluşa imza attı.

Samsung Mobil Cihazlarda Yeni Bir Devri Başlatıyor

Dünyada teknoloji denilince akla gelen ilk 2-3 isimden biri olan Samsung, mobil sektörün gidişatını değiştirecek yeni bir buluşa imza attı. Dünyanın ilk 14 nanometre çipini üreterek mobil cihazlarda bir sonraki nesli başlatan Samsung, araştırma ve geliştirmeye verdiği önemi sergilemiş oldu. Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan 22 nanometre çiplere göre daha az enerji tüketecek 14 nanometre çipler mobil cihazlarda daha uzun batarya ömrü anlamına geliyor.

Aslında gayet zor olan 22 nanometre üretimden sonra 14 nanometreye geçiş bilimadamları tarafından çok zor olarak görülüyordu; çünkü bu teknolojinin fiziksel imkansızlıklar nedeniyle geliştirilememe ihtimali vardı. Silikonun yapısı nedeniyle varolan bu engelin nasıl aşıldığı konusunda Samsung şu açıklamayı yapıyor:

"14 nanometrenin dizayn zorlukları üretim teknolojisi, dizayn metodu ve araçları arasında tam bir uyum gerektirmekte. Biz bütün anahtar öğeleri senkronize ederek ortaklarımızın yeni çipleri markete en kısa süre içerinde sunmalarına imkan tanımak için çalışıyoruz."

Samsung 14 nm çipleri geliştirmek için ARM ile ortak olarak çalıştığını açıklıyor. ARM tabanlı uygulama işlemcileri akıllı telefonlar, tabletler ve diğer tüketici elektroniği ürünlerinde kullanılıyor.

Kimbilir, belki de Samsung Galaxy S5'imizle daha uzun süre video seyredebileceğiz.

Microsoft sayesinde internet üzerinden sarılabileceğiz!

YORUMLAR