Samsung Müşteri Sadakati Konusunda Apple'ı Geride Bıraktı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung müşteri sadakati (bağlılığı) konusunda ilk kez Apple'ı geride bırakmayı başararak bu alanda ilk sıradaki yerini alarak Apple'ı ikinci sıraya atmaya başardı.

Samsung Müşteri Sadakati Konusunda Apple'ı Geride Bıraktı

Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung müşteri sadakati (bağlılığı) konusunda ilk kez Apple'ı geride bırakmayı başararak bu alanda ilk sıradaki yerini alarak Apple'ı ikinci sıraya atmaya başardı.

Samsung ve Apple'ın ardından üçüncü sırada kendisine yer bulan LG'nin ardından Nokia ve Sony dördüncü sırada birlikte yer almayı başardılar.

39.000 kullanıcısı için marka sadakati konusunda anket yapan Brand Keys'in başkanı Robert Passikoff konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bu yıl Samsung akıllı telefonların Apple'ı mağlup etmeyi başardığı ilk yıl oldu. Apple'ın ilk sırada yer aldığı dönemlerde herkes tabii ki Apple demeyi tercih ediyordu ama işin aslı biraz daha farklı. Çünkü Samsung her zaman pazar payının büyük bir bölümüne sahip olmayı başarmıştır." sözlerine yer verdi.

"Bu alanda ikinci olmak çok da kötü bir durum değil" diyen Passikoff ayrıca "Açıkçası ben tüketicilerin sürekli olarak daha yeni ve yüksek teknoloji ürünlerini aradıklarını düşünüyorum. Buna örnek olarak da Apple'ın iPad Mini'yi piyasaya sürdükten sonra başta Samsung olmak üzere diğer firmaların da küçük boyutlu tablet üretimine başlamalarını gösterebiliriz." cümlelerine de yer verdi.

iPhone piyasaya sürüldüğünden beri ilk kez 2012 Kasım ayı döneminde Apple kullanan kullanıcılar'ın büyük bir bölümü, bir sonraki satın alacakları akıllı telefonun farklı bir model olabileceğini dile getirmeye başladılar ve bu da doğal kullanıcıların Apple'a bağlılık yüzdesinin gerilemesine neden olan bir etken olarak dikkatleri çekmeyi başardı.

Konuya farklı bir açıdan bakmamız gerekirse şöyle de bir durum söz konusu; Apple son üç yıl içerisinde ilk kez gizlilik konusunda en çok güvenilen 20 şirket arasında kendisine yer bulmayı başaramadı. Aynı zamanda 2012 Aralık ayı içerisinde Samsung'un zirvede yer aldığı ABD'nin en önde gelen cep telefonu üreticileri listesinde LG'de Apple geride bırakarak kendisine ikinci sırada yer bulmayı başardı. Ayrıca Samsung'un dünyanın en çok çip satın alan şirketi olarak da Apple'ı geride bırakmayı başardı.

Anlaşılan o ki Apple tarafında işler Samsung tarafında olduğu kadar iyi gitmiyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda bu gidişatı tersine çevirmek için Apple tarafından ne gibi hamleler gelecek?

Galaxy S4 Söylentileri Artmaya Devam Ediyor

YORUMLAR