Samsung, Patlayan Telefon İçin 14 Yaşındaki Kızı Suçluyor

Samsung J7 1

2017 yılı sonlarında, bir Samsung Galaxy J7 akıllı telefon gece yarısı şarj edildiği sırada patlamıştı. Olay sonrası yapılan kapsamlı araştırmanın sonucunda Samsung, akıllı telefon ve şarj cihazı ile ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını, patlamanın sebebinin 14 yaşındaki kızın telefona uyguladığı baskı olduğunu söyledi. 

Kızın annesi Janice Shirley ise Samsung’un suçlamalarını kabul etmezken, şirketin suçu başkasının üzerine atmaya çalıştığını ifade ediyor. Anne Shirley, telefonun hiçbir şekilde hasar görmediğini ve cihazın olaydan sadece birkaç ay önce satın alındığını söyledi ve şunları ekledi: “Onların da belirttiği gibi bizim tek yapmamız gereken etrafta koşuşturup sürekli telefonlarla vakit geçirmek ve telefonların yanmasına sebep olmak mı? Hayır. Biz bundan daha iyi insanlarız. Benim çocuğum bundan daha iyi bir insan.”  Samsung ise mağdur aileyle iletişime geçtiklerini ve “olayı onların tatmin olacağı bir şekilde çözdüklerini” söylüyor. Ancak görünüşe göre anne Shirley, yaşanan tüm bu süreçten ve olayların Samsung tarafından ele alınış biçiminden hiç memnun değil.

Samsung J7 2

Samsung olayı, “Shirley ailesinin patlayan telefonu üzerinde kapsamlı analizler yapıldı ve cihazın arızalanmasına yol açabilecek herhangi bir kusur olduğuna dair bir kanıt bulunmadı. Ek olarak, analizlerimiz sonucunda olayın, cihazın şarj edilmesinden kaynaklandığına dair de herhangi bir kanıt bulunmadı. Bu olaya sebep olan dış kuvveti meydana getiren koşullar konusunda  spekülasyon yapamayız.” şeklinde açıklıyor. Şirket ayrıca, “Cihazın test edilmesi de dahil olmak üzere araştırmamıza dayanarak, telefonun arızalı olmadığı sonucuna vardık. Analizimiz, harici aşırı bir kuvvetin telefona hasar verdiğini gösteriyor.”  açıklamasında bulundu.

Samsung daha önce de 2016 yılında Galaxy Note 7 modellerinde benzer bir sorun yaşamış ve sorunu çözebilmek amacıyla tüm Note 7’leri geri çağırmak zorunda kalmıştı. O dönem Note 7’lerin bataryalarında bazı sorunlar vardı ve bu durum cihazlarda aşırı ısınma ile yangın riskini artırıyordu. Samsung J7 modeli ile ilgili ise şimdiye kadar herhangi bir geri çağırma olayı yaşanmadı.

YORUMLAR