Samsung Tizen İşletim Sistemi İçin Çok Ciddi Paralar Harcıyor

Samsung Tizen İşletim Sistemi İçin Çok Ciddi Paralar Harcıyor

Haziran ayında çıkan dedikodular Samsung’un Android işletim sisteminden ayrılarak Tizen platformunu kullanacağı yönündeydi.

Potansiyel olarak Android’in yerine geçebilecek yeni işletim sistemi geliştiren Tizen, Samsung’un yeni telefonlarında yer alabilir söylentisi o günden sonra hiç doğrulanmadı. Ancak Samsung’un Tizen üzerinde uygulama geliştirmeleri için tonlarca para akıttığı haberleri gelmeye devam ediyor.

Aslında Tizen, Samsung’un yan kuruluşlarından biri. Tizen işletim sistemleri Samsung giyilebilir cihazları olan Gear S2 ve Gear Fit 2 ile kullanılıyorlar. Samsung’un Tizen uygulama geliştiricilere aktardığı paranın ayda bir milyon doları bulduğu söyleniyor. Bunun yanı sıra, Samsung 2017 yılının Şubat ayında Tizen uygulama geliştiricilerle bir araya gelerek büyük bir etkinliği de hazırlanıyor. Bu etkinliğe katılarak Samsung ile Tizen platformu adına çalışacak her geliştiriciye de 10’a bin dolar para hibe edileceği de söyleniyor. Gelen yeni haberlere göre, şirket Tizen uygulama geliştiricilerine bir de market hazırlıyormuş.

Buraya kadar her şey iyi güzel ancak Tizen’in iOS ve Android karşısında Samsung gibi markanın pazar payını nasıl muhafaza edebileceği henüz bilinmiyor. Samsung belki de Android pazarının en büyük kumarını oynuyor olabilir. Öte yandan otoriteler Tizen işletim sisteminin Samsung’un amiral gemisi cihazlarında olmayacağını, daha düşük sınıf telefonlarda yer alabileceğini söylüyorlar.  

Samsung Tizen İşletim Sistemli Akıllı Telefonu Satan İlk Şirket Olacak

Samsung, Tizen Uygulaması Geliştirenlere Para Dağıtıyor

Samsung Android'e Veda Ederek Tizen İşletim Sistemini Tercih Edebilir

YORUMLAR