Samsung Tizen İşletim Sistemli Akıllı Telefonu Satan İlk Şirket Olacak

Tizen, alternatif Linux tabanlı işletim sistemi Google’ın Android’i ve Apple’ın iOS’una rakip olacak açık bir platform olarak görülüyor. Japon Daily Yomiuri gazetesinde yazan habere göre; Samsung Electronics, gelecek yıl, Japon taşıyıcı şirketler ve onlar

Samsung Tizen İşletim Sistemli Akıllı Telefonu Satan İlk Şirket Olacak

Tizen, alternatif Linux tabanlı işletim sistemi Google’ın Android’i ve Apple’ın iOS’una rakip olacak açık bir platform olarak görülüyor.

Japon Daily Yomiuri gazetesinde yazan habere göre; Samsung Electronics, gelecek yıl, Japon taşıyıcı şirketler ve onların ortakları üzerinden NTT Docomo Tizen işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonu satan ilk şirket olacak.

Samsung, NTT Docomo ve onların ortakları, Apple ve Google’ın majör işletim sistemlerine rakip olacak bir platform kurmayı umuyor. Rapora göre; Tizen ile ayrıca İngiltere’den Vodaphone ve Fransa’da Telecom şirketleri de ilgilenmekte.

Tizen, Nokia’nın MeeGo’sunun ölümünden doğan bir işletim sistemidir. Nokia ile MeeGo üzerinde orijinal olarak çalışan Intel ve aynı zamanda Linux kuruluşu tarafından denetlenen Samsung, işletim sisteminin geliştirilmesini sağladı.

Tizen ile ilgilenen çeşitli şirketler, onu, çok güçlü hale gelen Android’e ve iOS’a potansiyel bir alternatif platform olarak görüyor. Samsung, akıllı telefon endüstrisindeki pazar payının ve baskınlığının Android ile artacağını düşünüyor fakat risk alıyor. Samsung ayrıca Microsoft’un Windows Phone işletim sistemi ile de ilgileniyor fakat şirket bununla pek ilgilenmiyor.

Tizen, telefonlar dışında, TV’ler ve tabletler dâhil diğer cihazlarda da kullanılabilecek. Samsung, televizyonlar gibi cihazlarda çalışan uygulamalarla uyumlu platformlar eklemek  konusunda hızlı davranıyor.

YORUMLAR