Samsung Türkiye ve BTK’dan Siber Zorbalığa Karşı Öğretmenlere Eğitim

Samsung BTK Siber Zorbalık Eğitimi 1

Elektronik ortamda bir birey veya grubun, başka bir bireyi ya da grubu kasıtlı olarak aşağılaması, iftira, dedikodu, taciz, tehdit, utandırma ve dışlama gibi rahatsız edici eylemlerde bulunması siber zorbalık olarak tanımlanıyor. Siber zorbalık, çocukların ve gençlerin fiziksel ve psikolojik olarak zarar görmesine sebep oluyor.

Samsung Electronics Türkiye ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da siber zorbalık konusunda farkındalığı arttırmak ve çocukların elektronik ortamda rahatsız edici eylemlerle karşılaşmasını önlemek adına iş birliği yaptı. Siber zorbalık konusunda çocukların, gençlerin ve ailelerin farkındalığını artırmayı hedefleyen Siber Zorba Olma! #farkinavar hareketi kapsamında, 22 Kasım Perşembe günü Ankara’da 150 öğretmene eğitici eğitimi verildi.

Eğitim, İstanbul’un ardından bu kez Ankara’da düzenlendi. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleştirilen eğitime 150 öğretmen katıldı. Öğretmenler burada edindikleri bilgi ve tecrübeleri öğrencileriyle paylaşacak. Teknolojinin kötü amaçlı kullanımına karşı kişilik haklarının korunması konusunda duyarlılığın artmasını hedefleyen proje kapsamında, önümüzdeki dönemlerde de okullarda eğitimlere devam edilecek.

Samsung BTK Siber Zorbalık Eğitimi 2

Bu eğitimlerin, gençlerin siber zorbalıktan korunabilmesi için çok önemli olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, "Özellikle ebeveynlerimizin ve öğretmenlerimizin siber zorbalık konusunda dikkatli olmaları gerekiyor. Gençlerimiz başlarına bir siber zorbalık olayı geldiğinde aileleriyle bu sırlarını paylaşamıyor. Utanma, çekinme sebebiyle gençlerimizin saklamaya çalıştığı siber zorbalık olaylarını maalesef aileler ve öğretmenler iş kontrolden çıktıktan sonra öğreniyorlar. Ebeveynlerimize seslenmek istiyorum. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumumuz tarafından hayata geçirilen Güvenli İnternet sitemizi mutlaka ziyaret etsinler. Samsung’a toplumsal farkındalık oluşturacak bu hareketin öncülerinden olmasından dolayı çok teşekkür ediyoruz." dedi.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim de BTK ile ortaklaşa düzenledikleri eğitimlerin önemine vurgu yaparak, "Teknoloji, ekonomiden sosyal hayata kadar her alanda olumlu etkiler sunsa da kötüye kullanımından doğan olumsuz sonuçlar da yaşanabiliyor. Siber zorbalık olarak ifade ettiğimiz bu sorun ile mücadelede, teknolojinin gelişimine yön veren şirketlerin başında yer alan Samsung olarak başlattığımız sosyal sorumluluk projemizin birinci yılını doldurmak üzereyiz. Tüm iletişim kaynaklarını kullanarak siber zorbalık konusunda farkındalığı artırmaya devam etme hedefimiz doğrultusunda Ankara’da gerçekleştirdiğimiz eğitimlere katılan öğretmenlerimizin, edindiği bilgilerin bir kar topu misali öğrenciler ve veliler ile yayılmasını amaçlıyoruz." diye konuştu.