Samsung ve Apple, 2012’nin En Baskın Üreticileri Oldu

Samsung ve Apple, 2012’nin En Baskın Üreticileri Oldu

Telefon üreticileri geçen yıl rekor sayıda akıllı telefon sevkiyatı yaptı ve pazar, 2011’e göre yavaş fakat güçlü bir büyüme gördü.

Bugün yayımlanan yeni bir araştırmanın sonucuna göre, rekor, 700 milyon akıllı telefon üretimi ile pazarın yarısına hâkim olan Samsung ve Apple’ın oldu.

Pazar araştırmasını yapan Strategy Analytics’e göre, küresel akıllı telefon sevkiyatı 2011’den bu yana 490.5 milyon ünite artış göstererek %43’lük bir büyüme yaşadı. Araştırma, Kuzey Amerika’da ve Batı Avrupa’da yavaş büyüme olduğuna da işaret etti.

Pazar araştırmacısı, blog yazısında şunları yazdı: “Büyük pazarlama bütçeleri, yaygın dağıtım kanalları ve çekici ürün portföyleri; Samsung ve Apple’ı akıllı telefon endüstrisine yöneltti.”

Samsung, Nokia’nın 2010 yılında rekor sayılan 100 milyon akıllı telefon sevkiyatını alt ederek; dünya çapında 213 milyon sevkiyat ile pazarın %30’una hâkim oldu.  Çalışma, şirketin pahalı olan Galaxy Note 2’den daha ucuz olan Galaxy Y’ye kadar geniş çeşitlilikteki modelleri ile başarıya ulaştığını belirtiyor.

Apple ise geçen yıl 135.8 milyon ünite sevkiyat ile 2011 yılına oranla %46’lık artış göstererek pazarın yüzde 19’luk kısmından kazanç sağlamayı başardı. Nokia 2012’de 3 numaradaki yerini devam ettirse de Pazar payı dan %5’e kadar düştü. Strategy Analytics, Nokia’nı pazardaki durumu hakkında şunları söyledi: “Nokia’nın Windows Phone portföyü, Lumia 920 gibi yeni modellerle yakın zamanda önemli oranda gelişti fakat biz hala satıcının, Apple’ın iPhone’una ya da Samsung’un S3 modeline kafa tutacak doğru modelden yoksun olduğuna inanıyoruz. “

Yine de küresel mobil telefon sektörünün 2012’de 1.6 milyar ünite sevkiyat ile sadece %2 oranında büyüdüğü söyleniyor. Bunun sebebi olarak da sıkı yükseltme politikaları, değişen tüketici tercihleri ve Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'daki ekonomik sorunlar gösterilmekte. 

Sony Para Cezasına Çarptırıldı

YORUMLAR