Samsung ve Apple Davasının İkinci Ayağı Yaklaşıyor

Samsung ve Apple Davasının İkinci Ayağı Yaklaşıyor

Apple ile Samsung arasında süregelen davadan daha önceki pek çok haberimizde bahsetmiştik. Davanın ilk basamağı Samsung’un mahkeme tarafından Apple’a 1 milyar dolar ödemesi yönünde sonlandırılmıştı ve Samsung'a Büyük Ceza haberimizle bunu sizlere duyurmuştuk.

Ancak dava bu noktada son bulmadı ve Samsung bu sefer jürinin kararını geriye çevirmek için elinden geleni yapmak için hazır. Tabii ki Apple da boş durmuyor ve Samsung’a karşı hazırlıklarını tamamlamış durumda.

Samsung’un kendini savunmak için İngiliz mahkemelerinden çıkan kararları Amerikan mahkemelerinde saydırma planları olduğu biliniyor. Apple Samsung'un Mahkeme Masraflarını Ödeyecek ve Apple Kendi Web Sitesinde Samsung'dan Özür Diledi haberlerimizde İngiliz mahkemelerinin Apple aleyhine verdiği kararları kısaca özetlemiştik. Apple aynı hezimeti Amerikan mahkemelerinde de yaşamamak için İngiliz mahkemelerinin bu kararının yazın tamamlanan Amerika’daki davaya göre çok geç geldiğini ve davaya dahil edilemeyeceğini iddia ediyor.

Daha önce Apple ve HTC Patent Anlaşmazlıklarında Küresel Barış Sağlandı haberimizde HTC’nin Apple ile aynı sorunları yaşamamak için anlaşma yolunu seçtiğini görmüştük. Ancak Samsung Apple ile Anlaşmayacağını Açıkladı haberimizdeki bilgilere göre Samsung HTC’nin izlediği yolu seçmek yerine Apple’a karşı elinden geleni yapmaya hazır görünüyor. Samsung hali hazırda 1 milyar dolarlık büyük cezanın faturasını Apple’a sattığı işlemci fiyatlarındaki artışla sübvanse etmeye çalışmıştı. Bu sefer davada Samsung lehine bir sonuç çıkarsa bu fiyat artışında da bir geri çekme mümkün olabilir.

Samsung’un 1 milyar dolarlık davadan maddi kaybı dışında pek de zararlı çıktığını söylemek mümkün değil. Pek çok mobil cihaz meraklısı Samsung’un böyle bir cezayı hak etmediğini düşündüğü için Samsung kaybettiği davayı neredeyse bir PR başarısına dönüştürdü. Kullanıcıların aklında ise Apple hakkında sürekli patent kavgaları ile uğraşarak yenilikleri bir kenara bıraktığı fikri yer almaya başladı.

YORUMLAR