Samsung Yıkılmadı Ayakta Ama Apple’ın Yüzü Daha Çok Gülüyor

Samsung Yıkılmadı Ayakta Ama Apple’ın Yüzü Daha Çok Gülüyor

Samsung Galaxy Note 7, Apple iPhone serisini gölgede bırakacak özellikler taşıyan, mobil pazarın ibresini tamamen Samsung’a çevirecek bir üründü. Ancak yaşadıkları talihsizlikler sonuncu Galaxy Note 7’ler geri çağrılında Apple durumu lehine çevirmeyi de çok iyi bildi. Ama hala pazarın lideri tartışmasız Samsung olarak gösteriliyor. Lider olarak tahtı elinde tutsa da Apple, pazarda en çok kar eden şirket durumunda. 

Samsung yaşadığı onca sıkıntıya ve milyar dolarlık kayıplarına rağmen hala yüzde 21.7 pazar payıyla dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi. Öte yandan Apple, satış anlamında piyasanın yüzde 13.2'ünü elinde tutuyor. Rakamlar böyle gösterse de satış anlamında Samsung'un çok gerisinde kalan Apple, şaşırtıcı bir biçimde kar açısından piyasadaki tüm telefonların çok üzerinde kar marjlarına sahip.

Apple'ın 2016'nın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon karının yüzde 103.6'sını aldığını gösteriyor. iPhone satışlarında düşüş olmasına rağmen, Apple'ın karı, LG ve HTC gibi markalarla kıyaslandığı zaman arada büyük fark olması da son derece şaşırtıcı.

 Bunun sebeplerinden biri Akıllı telefon pazarında Apple tek kalması ve çoğunlukla diğer markaların zararına çalışıyor olması, bu yüzden birbirleriyle rekabet etmeye çalışan markaların kar edememesi Apple’ın ekmeğine yağ sürüyor.

Apple Store'u Dağıtan Çılgın Tüketicinin Cezası Belli Oldu

Apple Yine Dünyanın En Değerli Şirketi Seçildi

YORUMLAR