Samsung yöneticisi: Evde iPhone, iPad ve Mac Kullanıyorum

Samsung yöneticisi: Evde iPhone, iPad ve Mac Kullanıyorum

Samsung baş strateji yöneticisi Young Sohn, Apple’ın “yapışkan” ekosistemini suçladı.

Sohn, Apple için yaptığı son yorumların Seoul’de tüyleri kabartacağından emin.

Bugün yayınlanan röportajda MIT Teknoloji İncelemesi’ne konuşan Sohn; Apple’ın anahtar gücünün, ürünleri değil, şirketin iCloud gibi ekosistemi olduğunu söyledi.

Sohn konuşmasına şöyle devam etti: “6,ooo mil ötede, Kore’de bulunan ailemin; benim programımı ve tüm fotoğraflarımı görebilmesini seviyorum.  Bu yapışan bir şey fakat özel bir mimaridir.”

Daha sonra konuşmasına Samsung Galaxy Nexus’u göstererek devam eden Sohn, “Bu telefon benim görüşüme göre daha iyi. Bunun ekranı daha güzel ve bu telefon daha hızlı. Fakat sonuçta, bağlı ekosistem gerçekten daha önemlidir. “ dedi.

Sohn konuşmasının devamında Apple’ın, müşterilerin kendi kendilerine tüm ürünlerini bağlayabilmeleri için iCloud, iTunes ve diğerleri gibi platformlar üzerinden bir yol bulduğunu açıkladı: “Dolayısıyla iPhone üzerinden bir film satın aldığınızda bunu Apple TV ile hızlıca izleyebiliyorsunuz. Mac üzerinde takvime işaretlediğiniz randevularınızı iPad üzerinde paylaşabiliyorsunuz. Bu tamamiyle bağlantılı bir deneyimdir.”

Sohn şu anda bir Samsung yöneticisi olsa da –ki şirkete Ağustos ayında katıldı- Apple’ın geliştirdiği bu bağlantılı deneyim, onun bırakması için çok fazla.

“Çalışırken Samsung cihazları kullanıyorum. Evde ise Apple. Çünkü tüm sistemlerim ve dosyalarım bu yolla yapılıyor. Biliyor musunuz? Bu yapışan bir şeydir.”

Apple ve Samsung’un oldukça garip bir ilişkisi var. Her iki şirket de müşterinin ilgisini çekmek için mobil alanda bir savaş içinde. Şirketler, aynı zamanda, patent ihlali iddiasıyla birbirlerine yasal yaylım ateş başlattı. Apple hala, mobil işlemci ihtiyacı için bağlı olduğu Samsung’un müşterisi durumunda.

Apple’ın ekosistemi ileride Samsung’un karar verme mekanizmasına bilgi kaynağı olabilir. Sohn, şirketin, Samsung televizyonlar ve ev için tasarlanan diğer elektronik cihazlarla, odağını “cihaz merkezli” olarak değiştirebileceğini söylüyor.

YORUMLAR