Samsung'a Büyük Ceza

Dünya’nın her yerinde Apple ve Samsung arasında devam etmekte olan patent davaları bir bir çözüme kavuşuyor. Birkaç gün önce Samsung’un anavatanı olan Güney Kore’de iki tarafın da birbirlerine 40 - 60 bin $ gibi küçük meblağlarda para cezası ödemesi ile s

Samsung'a Büyük Ceza

Dünya’nın her yerinde Apple ve Samsung arasında devam etmekte olan patent davaları bir bir çözüme kavuşuyor.

Birkaç gün önce Samsung’un anavatanı olan Güney Kore’de iki tarafın da birbirlerine 40 - 60 bin $ gibi küçük meblağlarda para cezası ödemesi ile sonuçlanan davanın ardından bir gelişme de Amerika’da devam eden davadan geldi. Bu kez Apple’ın sahası olan Amerika’da sonuçlanan davada Samsung, Apple’a 1 milyar $’dan fazla bir meblağda ceza ödemeye mahkum oldu.

Samsung’un patent ihlâlleri konusundaki tavrını kasıtlı bulan mahkeme, Samsung’a 1.049.343.540 $ para cezası verdi.

Davanın sonuçlanmasının ardından her iki taraftan gelen açıklamalar savaşın burada bitmediğinin bir kanıtı olsa gerek. Öyle ki Apple cephesi “Bizim için patent değil, değerler önemli. Hiçbir ürünümüzün rakiplerimiz tarafından kopyalanmasına izin vermeyiz.” derken, Samsung cephesinden gelen “Bugün Apple için bir galibiyet sayılmamalı, aslında kaybeden taraf biz değiliz, daha pahalı ürünler ile karşılaşacak olan Amerikan tüketiciler.” açıklaması ortalığı kızıştırdı.

Apple – Samsung savaşı dünyanın her yanında devam ederken, Almanya ve Avustralya’daki büyük davalar henüz bir sonuca varmış değil.

YORUMLAR