Samsung'a Polis Baskını ve Yolsuzluk Şoku

Samsung'a Polis Baskını ve Yolsuzluk Şoku

Samsung'un Güney Kore'deki merkez binasına bugün erken saatlerde polis baskını düzenlendi. Samsung yetkilileri tarafından da doğrulanan polis baskını ülkede şok etkisi yarattı.

Güney Kore devlet başkanı olan Park Geun-hye'nin yakın arkadaşı olan Choi Soon-sil ve kızına yönelik skandal ile ilgili olarak Samsung'un merkez ofisine polis baskını düzenlendi. Choi'nin kızının Almanya'daki binicilik derslerine maddi destek olmak için Choi'nin şirketine 2.8 milyar avro yatırıldığına yönelik suçlamaları inceleyen savcılar, Choi'nin siyaseti etkilemek ve çıkar sağlamak için Park'ı kullanmakla suçlandığını da ifade ediyor. Bugün erken saatlerde başlayan baskın, Kore Binicilik Federasyonu ve Kore Atçılık Birliği'nde de eş zamanlı olarak devam etti. 

Yolsuzlukla suçlanan ve başkan'ı kendi çıkarları için kullanan Choi, 3 Kasım'da tutuklanmıştı. Ayrıca Kore'deki şirketlere kendi kontrolündeki vakıflara bağış yapmaları için zorlamalarda bulunduğu da iddia edilen Choi'nin Samsung'dan 2.8 milyar avro para aldığı belirtiliyor. Kızının binicilik dersleri için aldığı iddia edilen bu parayı ortaya çıkarmak için ise bugün erken saatlerde Samsung'un Güney Kore'deki merkez ofisine baskın düzenlendi. Oldukça ciddi bir skandal olarak nitelendirilen bu olay sonrası devlet başkasına olan güven sarsıldı ve halkın desteği yüzde 5 oranında geriledi.

Samsung Yıkılmadı Ayakta Ama Apple’ın Yüzü Daha Çok Gülüyor

Sanal Asistan Bixby Samsung Galaxy S8 Çıkış Tarihini Engelliyor

YORUMLAR