Samsung'a Yine Çocuk İşçi Şoku

Samsung'a Yine Çocuk İşçi Şoku

Samsung, Çin'deki üreticilerinde çocuk işçi çalıştırıldığı iddiasıyla karşı karşıya. Üretimi karşılayabilmek için çalıştırılan küçük yaştaki işçiler teknoloji devinin başını ağrıtacak.

Dünya'da hassasiyet gösterilmesine rağmen bir türlü önüne geçilemeyen ve özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde baş gösteren çocuk işçi çalıştırma sorunu, Güney Kore'li elektronik devi Samsung'u vurdu. Çin'de üretim hizmeti aldığı bir sağlayıcıda, talebin yüksek olduğu dönemlerde çalışma yaşı alt sınırına henüz erişmemiş çocuklar ile öğrencilerin kiralandığı iddia ediliyor.

Yaşları yetmediğinden başkalarının çalışma kağıtlarıyla günde 11 saat çalıştırıldığı söylenen çocuk işçiler, tahmin edeceğiniz üzere fazla mesai ücreti ve güvence olmaksızın üretim faaliyetine dahil oluyorlar. Üretim yoğunluğunun geçmesini ardından yaklaşık 3 ile 6 ay aralığında işten çıkarılan çocuklar, elbette tazminat almıyorlar.

Daha önce de sağlayıcılarında güvenlik önlemi alınmaksızın üretim yapıldığı ve yine çocuk işçi çalıştırıldığı konusunda suçlanan Samsung, her seferinde bu sorunları gidereceğini taahhüt etse de, bir sonraki yıl aynı suçlamalarla tekrar karşılaşıyor. İddiaları ortaya atan ve davanın sıkı savunucusu olan Çin İşçi Gözlem Ofisi yetkilileri ise Samsung'un denetleme konusunda yetersiz olduğunu, bu sebeple sözlerine değil icraatlarına bakacaklarının altını çiziyorlar.

iWatch'un Üretimi Gecikiyor

Google Glass Artık İnsan Zihnini Okuyabilecek!

YORUMLAR