Samsung'un 8 Çekirdekli Exynos İşlemcisine Büyük Eleştiri

Samsung'un 8 Çekirdekli Exynos İşlemcisine Büyük Eleştiri

Çin’de bulunan Born Mobile’a konuşan popüler mobil işlemci üreticisi Qualcomm’un CEO’su Paul Jacobs, Samsung’un 8 çekirdekli yeni Exynos 5 Octa işlemcisine büyük bir eleştiri getirdi ve mobil dünyanın 8 çekirdeğe ihtiyaç duymadığını belirtti.

Samsung’un çekirdek adedinde bu şekilde bir geliştirme yapmasının tek amacının insanları etkilemek ve şov yapmak olduğunu belirten Jacobs, bu çekirdek adedinin net bir fayda sağlamayacağını ancak pek çok soruna sebep olacağını da söyledi. 8 çekirdekli bir işlemcinin daha fazla çekirdek yönetimine ihtiyaç duyacağını, bunun yanında termal yani sıcaklık anlamında büyük verimsizlikler ortaya koyacağını iddia etti.

Paul Jacobs artık rakamlardan ziyade son kullanıcı deneyiminin önemli hale gelmeye başladığını, daha hızlı indirmeler, yumuşak arayüz geçişleri, performans ve çözüm odaklı özelliklere ürünlerin teknik donanım odaklı ürünlerden daha fazla dikkat çekeceğini anlattı.

Samsung cephesinden henüz bir cevap gelmese de big.LITTLE teknolojisi ile donattığı Exynos 5 Octa’ya oldukça güvenen şirket ilerleyen günlerde bu konuda nasıl bir strateji izleyecek merak konusu.

iPhone 5 ve Xperia Z karşılaştırmamızı kaçırmayın

Bu konuyu forumumuzda tartışmak için tıkla

YORUMLAR