Samsung'un Android Başarısı Google'ı Korkutuyor

Samsung'un Android Başarısı Google'ı Korkutuyor

Samsung’un yürüttüğü başarılı pazarlama kampanyaları ve ürettiği kaliteli cihazlar nedeniyle sadece Android akıllı telefonlarda değil tüm akıllı telefon pazarında lider hale gelmesi ve diğer üreticileri bastırması Google tarafından endişe ile karşılanıyor. Zira Samsung geçtiğimiz yıl kendisine en yakın rakibinden tam 200 milyon daha fazla akıllı telefon satmış durumda.

Barcelona’da hala devam eden Mobil Dünya Kongresi 2013’te de mobil üreticiler ile görüşmelerine devam eden Google, HTC, Sony, HP ve diğer büyük teknoloji oyuncularının Samsung’a ciddi bir rakip olmalarını arzu ediyor. Zira Android piyasasının tek bir şirket tarafından domine edilmesi Google’ın gelirleri açısından risk doğuruyor ve Android’i kullanan diğer üreticilerin de başarılı olması Google’ın geleceğine dair olumlu bir adım olacaktır.

Elbette Samsung ve Google yetkilileri konu hakkında bir açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Samsung’dan her zaman övgü ile bahseden Google’ın reklam gelirleri Samsung’un yüksek satış adetleri nedeniyle oldukça yükselmiş durumda. Samsung ise Google’ın ürettiği Android sayesinde işletim sistemi geliştirme ile kendisini meşgul etmek zorunda değil.

Geçtiğimiz sene Google’ın Motorola’yı satın alması da benzer sebeplere dayanıyor. Motorola patentlerinin değerlerinin yanında diğer Android üreticilerinin fazla öne çıkmasına karşı bir sigorta olarak gerçekleştirilen bu satın almanın avantajlarını Google henüz tam anlamıyla kullanmış değil.

iOS 6.1'de yeni bir güvenlik açığı daha tespit edildi

YORUMLAR