Samsung'un Gizli Artırılmış Gerçeklik Lensleri Su Yüzüne Çıktı

Samsung'un Gizli Artırılmış Gerçeklik Lensleri Su Yüzüne Çıktı

Sanal gerçeklik sistemleri bu sene içerisinde büyük ses getirecek gibiler. Oculus firması kısa bir süre önce Oculus Rift sanal gerçeklik sistemini piyasaya sürerek kullanıcıların beğenisine sundu. HTC ve Google gibi firmalar da sanal gerçeklik için kendi çözümlerini ürettiler. Samsung ise Gear VR sanal gerçeklik sistemiyle bu sektöre adımını atmıştı.

Güney Koreli teknoloji devi şimdi ise gözünü artırılmış gerçeklik - augmented reality sistemlerine çevirdi ve bu alanda devrim yaratabilecek bir buluş için patent aldı. Artırılmış gerçeklik sistemleri sanal gerçeklik sistemleri gibi kullanıcıları sanal olarak yaratılmış dünyalara konuk etmiyorlar, daha çok kullanıcılara gerçek dünyada gördükleri şeyler ile ilgili olarak bilgiler sunuyorlar veya grafiksel olarak yol tarifleri yapmak gibi konularda yardımcı oluyorlar. Artırılmış gerçeklik sistemlerine örnek olarak Google Glass verilebilir.

Samsung Akıllı Lens Fotoğraf Çekebiliyor

Samsung'un aldığı patent ise bir akıllı lens ile ilgili. Bu akıllı lens içerisinde bir kamera, hareket sensörleri, verici ve ekran ünitesi içeriyor. Yani lens üzerindeki kamera ile etrafınızdaki görüntüleri algılamanız, fotoğraf çekebilmeniz mümkün olacak ve göz hareketleriniz algılanarak lensleri kontrol etmeniz mümkün olacak. Lensler üzerindeki verici ise lensler ile telefonunuz arasındaki bağlantıyı sağlayacak. Lens üzerinde yer alan ekran ile telefonunuzdan lenslerinize aktarılan videolar, resimler ve diğer görsel içerikler seyredilebilecek.

Samsung'un aldığı patentte lensin üretim süreci ile ilgili bilgiler de yer alıyor. Patent için 2014 yılında başvurulduğunu belirtmekte fayda var. Patentin onaylanması ise ancak şimdi mümkün olmuş.

Dota 2’yi SteamVR Desteğiyle İzleyebileceğiz

YORUMLAR