Samsung'un Yeni Bellek Teknolojisi, Mobil Cihazları Hızlandıracak

Samsung'un Yeni Bellek Teknolojisi, Mobil Cihazları Hızlandıracak

Dev koreli teknoloji firması Samsung, bugün yaptığı açıklamayla dünyada Dünyada ilk kez 128 GB büyüklüğünde UFS bellek yongası ürettiğini açıkladı. Hali hazırda mikro işlemci ve SSD Nand yonga üretiminde liderliğe oynayan firma, mobil cihazlarda depolama limitleri bir üst seviyeye taşıyacak.

Samsung'un bellek pazarlama müdürü tarafından açıklamada, yeni nesil UFS 2.0'ın yeni nesil bir depolama yongası olduğu ve mobil cihazların hızlanmasında büyük rol oynayacağı belirtildi. Akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların üzerinde entegre gelen bellek yongalarına göre %50 daha az enerjiyle çalışan yeni yongalar, okuma konusunda ise günümüz üst seviye telefonlarından 2.7 kat daha hızlı durumdalar. Rast gele veri okumada ise 19000 IOPS hızına ulaşan yeni yonga setleri, üst seviye harici bellek kartlarından ise yaklaık 12 kat daha hızlı çalışıyor. UFS 2.0 yer olarak da eskisine nazaran %50 daha az yer kaplarken, üretim teknolojisinde nanometre seviyesine gittikçe inilmesiyle, verimliliğin de ne kadar artabileceğini görmüş oluyoruz.

128, 64 ve 32 GB kapasitelerde üretilecek olan Samsung'un yeni evrensel flaş depolama yongaları yakın gelecekte üst seviye mobil cihazlardan başlamak üzere hayatımıza girmeye başlayacak.

YORUMLAR