Sanal Gerçekliğe İşitme ve Görmeden Sonra Dokunma Duyusu da Geliyor

Sanal Gerçekliğe İşitme ve Görmeden Sonra Dokunma Duyusu da Geliyor

Görme ve işitme duyularına hitap eden sanal gerçekliğe şimdi de dokunduğumuz nesneleri hissedebilme etkisi de ekleniyor. Yeni geliştirilen Hands Omni Gloves adı verilen eldivenler sayesinde dokunduğumuz objeleri hissedebileceğiz. 

Sanal gerçeklik 2016’yılından itibaren çok yaygın olacak. Oculus Rift, PlayStation, Microsoft Hololens ve benzeri pek çok gelişme bunu işaret ediyor. Ancak tüm sanal gerçeklik teknolojisi işitme ve görme duyuları üzerine inşa ediliyor. Hands Omni Gloves "haptik" teknolojiyi kullanarak sanal gerçeklik ortamlarında dokunduğumuz objeleri hissetmemize de olanak sağlayacak.

Haptik teknolojiyi şu anda Apple Watch’ da kullanıyor. Saat gelen bildirimleri bileğe yönelttiği titreşimlerle haber verebiliyor. Ancak Hands Omini Gloves bunun çok ötesinde bir tecrübe sağlamaya çalışıyor. Özel bir aparat, dokunulan objelerin gerçek hayattaki kütle ve ağırlıklarını hesaplayarak Hands Omni Gloves’a iletiyor. Böylelikle bir taş mı, yoksa bir kumaş mı tuttuğumuzu gerçek hayattaki gibi hissetmemizi sağlıyor.

Hands Omni Gloves teknolojisi üzerinde çalışan ekip bu cihazın bir "çevirmen" gibi çalıştığını anlatıyor. Cihaz gerçek kütle özelliklerini eldivenlere hava basıncını kullanarak iletiyor.

Hands Omni Gloves’un çalışma mekanikleri hakkındaki videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

 

Geleceğin Oyun Deneyimi:Sanal Gerçeklik

Facebook’tan Sanal Gerçeklik Uygulamaları Yolda

Sanal Gerçeklik: Arkasında Kimler Var, Ne Yapıyorlar?

YORUMLAR