Sanal Gerçeklik Sayesinde Nazi Savaş Suçlularını Yakaladılar

Sanal Gerçeklik Sayesinde Nazi Savaş Suçlularını Yakaladılar

2. Dünya Savaşı insanlık tarihinin belki de en karanlık dönemlerinden bir tanesiydi. 1939 ve 1945 yılları arasında yapılan bu savaşta Hitler komutasındaki Nazi kuvvetleri, İtalya ve Japonya gibi ülkelerle birlikte Sovyetler Birliği, İngiltere, Amerika, Fransa gibi ülkelere karşı savaşmış ve yenilgiye uğramıştı. Fakat dünyanın gördüğü en büyük savaş olan bu savaşta yıkım önlemez boyuttaydı. 2. Dünya Savaşı'nda nükleer bombanın kullanılmasının yanısıra asker güçler haricinde milyonlarca sivil de hayatını yitirmişti. İşte bu sivillerin büyük bir bölümü de Auschwitz Toplama Kampı adı verilen yerde katledilmişti. Nazi güçleri, Auschwitz gaz odaları içerisinde sayısız insanı zehirleyerek veya toplama kampının diğer yerlerinde vurarak öldürmüştü. Bu soykırımın yapılmasına yardım eden ve göz yuman Nazi askerlerinin bir bölümü savaş sonrasında yargılanmış, suçlu bulunarak cezalandırılmıştı. Fakat birçok eski Nazi askeri de Auschwitz'de insanlar katledilirken olanlardan haberdar olmadıklarını iddia ederek ceza almaktan kurtulmuşlardı.

Günümüzde bir hayli ilgi gören sanal gerçeklik teknolojisi ise Auschwitz'te yaşanan katliamdan sorumlu Nazi askerlerinin tespit edilmesine ve geç de olsa adaletin yerine getirilmesine yardımcı oldu. Geçtiğimiz sene yargılamaları devam eden eski Nazi askerlerinin suçlarının tespit edilmesi için geliştirilen sanal gerçeklik destekli Auschwitz toplama kampı simülasyonu aracılığıyla bu eski askerlerin Auschwitz'te insanlar katledilirken bu olaylardan haberdar olup olmadıkları keşfedilmeye çalışıldı. Sanal gerçeklik simülasyonu mahkeme heyetinin durum hakkında bir karara varmasını sağladı. Simülasyon sonucu Auschwitz içinde insanlar gaz ile boğulurken, yakılırken veya vurulurken bu kampta görev yapan bir Nazi askerinin bu durumun farkında olmamasının mümkün olmadığı ortaya çıkti. Katliamların yapıldığı dönemde Auschwitz'te görev yapan Nazi muhafızı Reinhold Hanning de bu simülasyondan elde edilen verilere dayanılarak suçlu bulundu. Reinhold Hanning, 170.000 insanın katledilmesi suçuna ortak olduğu gerekçesiyle 5 yıl hapse mahkum edildi.

Auschwitz Toplama Kampı günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş halde ve müze, bu kampta yaşanan korkunç trajedinin bir delili olarak ziyaretçilere gösterilmekte.

2016'da Sanal Gerçeklik ile Oynayabileceğiniz 12 Enfes Oyun

YORUMLAR