Sanal Gerçeklik Teknolojisi Fobilerin Tedavisinde Kullanılacak

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Fobilerin Tedavisinde Kullanılacak

Hızla yayılan ve akıllı telefonlarımıza kadar giren sanal gerçeklik teknolojisi, bundan sonra sağlıkhizmeti de verecek. İdeasis firması tarafından başlatılan projede, fobileri olan insanlara sanal gerçeklik gözlüğü ile alıştırma seansları uygulanacak.

Arttırılmış ve sanal gerçeklik, sağlık ve güvenlik sistemleri alanında çalışmalar yapan İdeasis firması projesi  aynı zamanda TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Destek Programı tarafından da destekleniyor.

Proje kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda bir ürün ortaya çıkarılan ürün fobilerin tedavisinde "maruz bırakma/alıştırma" yöntemi kullanılarak uygulanacak. Bu yöntemle kişinin korkularını yenmesi, bunlarla yüzleşmesi ve korkularından tamamen kurtulması ya da daha az korkması da hedefleniyor.

Geleneksel yöntemlerin yanı sıra çok daha teknolojik ve etkili olan bu ürün, malesef tüm korkular için uygulanamıyor. Projede akademik danışman olarak görev yapan Doç. Dr. Sedat Işıklı, "Tedavi için fobileri seans odasına getirmeniz gerekmiyor, deyim yerindeyse teknoloji bunu getiriyor. Dolayısıyla çok boyutlu ekonomik bir tarafı var. Zamandan tasarruf sağlıyor, olanaklar genişliyor. Seans sayıları azalıyor. Geleneksel yöntemle ortalama 10-12 seansta tedavi edebildiğiniz kişileri, bu teknolojiyi kullandığınızda 2-3 seansta tedavi edebiliyorsunuz." şeklinde açıklama yaparak geliştirilen ürünün önemine vurgu yaptı. AA'nın yaptığı röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Sayesinde Nazi Savaş Suçlularını Yakaladılar

2016'da Sanal Gerçeklik ile Oynayabileceğiniz 12 Enfes Oyun

YORUMLAR