Sanal Pos'a Yüzde 5 Vergi Geliyor

Sanal Pos'a Yüzde 5 Vergi Geliyor

Türkiye'de tüketicilerin büyük çoğunluğu sanal pos cihazlarını kullanıyor. HaberTürk gazetesinden Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, elektronik ticarete aracılık etmek üzere yeni kurulmaya başlanan elektronik para ve ödeme kuruluşları'nın yaptığı işlemlerden yüzde 5 oranında banka ve sigorta muameleleri vergisi alınacak.

Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı önümüzdeki günlerde yayımlanması beklenen tebliğe göre banka sigorta muamele vergisi (BSMV) alınacak işlemlerde, bir kişi internet üzerinden ürün aldığında aldığı komisyon üzerinden vergi ödeyecek. Diğer yandan elektronik para kuruluşunun, internet üzerinden yapılan alışveriş karşılığı aldığı komisyonun yüzde 5’i üzerinden vergilendirme yapılacak. Yurtdışına yapılan havale işlemleri de, havale hizmetinin karşılığı alınan komisyon tutarı üzerinden bu vergi kapsamına girecek. Son olarak, cep telefonu, internet gibi elektronik haberleşme araçlarından mobil ödeme yapılırken operatörlere ödenen paradan alınan komisyonun da yüzde 5'i vergi olarak devlete ödenecek.

Böylelikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yetkilendirilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının gerçekleştirdiği hizmetler, bankerlik kapsamında değerlendirilerek BSMV’ye tabi tutulacaklar. Komisyon ya da ücret tutarların tamamı vergilendirilecek. Komisyon tutarlarının yurtdışında veya yurtiçinde yerleşik bir kuruluşa aktarılması vergilendirme açısından fark etmeyecek.

Piyasanın tepkisi ne yönde olacak hep birlikte göreceğiz. 

Beklenen Açıklama Geldi: Akıllı Telefonlara Başka Vergi Yok!

YORUMLAR