Saniyede 2.5 GB Hızla Dosya Transfer Eden 96 TB'lık Harici Disk Göz Kamaştırıyor

Saniyede 2.5 GB Hızla Dosya Transfer Eden 96 TB'lık Harici Disk Göz Kamaştırıyor

Günümüzde CD, DVD, Blu-Ray gibi optik depolama medyaları belli alanlar haricinde hiç kullanılmıyorlar. Bu durumun en büyük nedeni ise harici disklerin yaygınlaşmış olmaları. İlk çıktıklarında sadece bikaç GB kapasiteye sahip olan harici diskler zamanla geliştiler. İlk nesil sabit diskler bir adaptör yardımıyla dışarıdan güç çekerek çalışıyorlardı. Sonradan bu güç ihtiyacını bağlandıkları cihazlardan karşılayan 2.5" boyutundaki daha yüksek taşınılabilirliğe sahip harici diskler çıktı ve harici diskler cebimize girebilecek boyutlara ulaştı. CD, DVD ve benzeri optik medyalara sadece bir kere veri yazabiliyor, sonrasında bu medyaları kullanmamız mümkün olmayabiliyor. Fakat harici disklere defalarca veri yazıp silebiliyor, yüksek kapasiteleri sayesinde çok daha yüksek boyutta dosyaları bu disklerde saklayabiliyoruz. Şimdi ise harici disklerde yeni bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız.

LaCie firması tarafından geliştirilen yeni harici disk tam olarak 96 TB kapasiteye sahip. Peki LaCie 12Big bu kapasiteyi nasıl elde ediyor? Harici disk temel olarak 12 adet 7200 RPM Seagate sabit diski bir arada çalıştıran bir disk kutusu. Thunderbolt 3 ve USB C bağlantılarına sahip olan disk kutusu RAID sistemiyle çalışarak rekor seviyede bir veri transfer hızı da sunmakta. LaCie 12Big ile saniyede yaklaşık 2.5 GB hızında dosya transferi yapabiliyorsunuz.

LaCie 12Big'in kullanım alanı ise video düzenleme ve montaj işleri. 4K boyutundaki yüksek boyutlu videoların işlenmesi ve transfer edilmesi LaCie 12Big çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Alüminyum kasaya sahip olan LaCie 12Big ayrıca kendi soğutma sistemine de sahip.

Kablosuz Sabit Disk Nedir? Nasıl Çalışır? Ne Gibi Özellikleri Vardır?

YORUMLAR